Wielki sukces WUM! Sygnał z serca... prosto na smartfona!

2020-05-29 7:03

To pierwszy taki przypadek w Polsce- lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wszczepili pacjentowi z chorobą serca defibrylator- kardiowerter który... połączy się z jego smartfonem. Dzięki temu lekarze będą mieli stały dostęp do informacji o kondycji jego serca.

Lekarze Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jako pierwsi w Polsce, wszczepili pacjentowi defibrylator-kardiowerter, który przez bluetooth połączy się z jego smartfonem. Jest to pierwszy w Polsce Pacjent wyposażony w takie urządzenie, a Zespół jako pierwszy w Polsce dołączył do grona kilku ośrodków na świecie, które mają możliwość stosowania tego rodzaju rozwiązań.

Urządzenie ratuje życie pacjentom cierpiącym na niewydolność serca i zagrożonym​ nagłą śmiercią sercową.

"Łącząc się z telefonem komórkowym pacjenta wykorzystuje transmisję danych, którą ma telefon komórkowy pacjenta i wysyła nam do systemu informacje z tego urządzenia. To powoduje, że pacjent jest niezależny od innego systemu transmisji danych" - mówi profesor Marcin Grabowski z Kliniki Kardiologii WUM, który brał udział we wczorajszej operacji.

Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, pacjent i lekarze będą mogli monitorować stan samego urządzenia, a także błyskawicznie dostać sygnał o pogarszającym się stanie chorego- informacja na ten temat pojawi się w aplikacji na smartfonie. Dzięki komunikacji bluetooth z telefonem komórkowym pacjenta nie ma potrzeby stosowania dodatkowych nadajników. Zastosowana niskoenergetyczna technologia bluetooth daje odpowiedni poziom zabezpieczenia danych medycznych oraz niskie zużycie baterii urządzenia.

"Urządzenie w każdej chwili kiedy zażąda, kiedy uzna, że dzieje się coś złego z pacjentem, coś się dzieje złego z funkcjonowaniem tego urządzenia może nam natychmiast nadać transmisję, niezależnie. Możemy mieć jej wynik już w kilka sekund"- dodaje profesor Grabowski.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
COŚ DOBREGO #21

Wczorajsza operacja zakończyła się sukcesem: pacjent czuje się dobrze i w najbliższych dniach wróci do domu.