L4

i

Autor: pxhere Zdjęcie ilustracyjne

Wielka zmiana? Dodatkowe urlopy na żądanie i L4 wystawiane przez pielęgniarki

2023-01-03 13:07

Rewolucyjne rozwiązanie w swoich najnowszych postulatach zaproponowała partia Polska 2050. Jej lider Szymon Hołownia mówi o dodatkowym jednorazowym trzydniowym urlopie chorobowym na żądanie oraz o wystawianiu w sezonie infekcyjnym maksymalnie pięciodniowych zwolnień przez pielęgniarki i farmaceutów. To miałoby szansę odciążyć służbę zdrowia?

Sezon grypowy trwa w najlepsze, a w Polsce panuje prawdziwa wirusowa epidemia.  Służba zdrowia ledwo sobie radzi, a pacjenci zmagają się z dużą frustracją. W takim momencie partia Polska 2050 wychodzi z rewolucyjnymi postulatami, które wchodząc w życie, znacznie zmieniłyby naszą sytuację.

Chociaż ZUS od jakiegoś czasu walczy z lewymi zwolnieniami lekarskimi, to nie da się zaprzeczyć, że w ostatnim czasie wiele wystawianych świadczeń nie ma nic wspólnego z kombinowaniem. Ludzie chorują masowo na infekcje wirusowe i na razie nie widać końca sezonu grypowego.

L4 wystawiane przez pielęgniarki i farmaceutów

Na wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia Szymon Hołownia powiedział, że najważniejszym wyzwaniem publicznym jest obecnie kryzys związany ze zdrowiem setek tysięcy Polaków zmagających się z infekcjami. 

- To jest potężne wyzwanie i kryzys z jakim nie mierzyliśmy się od bardzo wielu lat. W tygodniu przedświątecznym odnotowaliśmy w Polsce 300 tys. przypadków grypy - cztery razy więcej niż rok wcześniej - powiedział lider Polski 2050.

Czytaj także: Bardzo niebezpieczna grypa w Polsce. Trwa epidemia, jest ofiara śmiertelna

Czas oczekiwania na wizytę u lekarza zarówno w państwowej, jak i prywatnej służbie zdrowia jest obecnie wyjątkowo długi, a obłożenie w niektórych szpitalach pediatrycznych szczególnie wysokie. Świadczy o tym chociażby pilne poszukiwanie pediatrów w szpitalach na Mazowszu. 

- Naszym postulatem zdroworozsądkowym i możliwym do wykonania jest przyznanie farmaceutom i pielęgniarkom prawa w tym sezonie infekcyjnym do wystawiania maksymalnie pięciodniowych zwolnień lekarskich osobom, które mają objawy grypopodobne. To jest coś, co znakomicie odciąży lekarzy POZ - przedstawił główny postulat Szymon Hołownia.

Rewolucyjne zmiany

Drugim postulatem Polski 2050 jest umożliwienie pracownikowi wzięcia jednorazowego trzydniowego urlopu chorobowego na żądania w sytuacji choroby własnej lub choroby dziecka. Hołownia podkreślił, że urlop ten miałby być dodatkowy, nie byłby nieodliczany od podstawowych dni wolnych.

- Państwo na to stać i państwo musi być na to stać, bo w momencie kiedy państwa nie będzie na to stać, to będzie płaciło za hospitalizację powikłanych przypadków - mówił lider Polski 2050.

Na koniec lider Polski 2050 zaapelował o rozszerzenie refundacji szczepień przeciwko grypie. Tylko w takich działaniach partia widzi szansę na rozwiązanie zdrowotnego kryzysu Polaków.

Napadli i pobili, aby zabrać koszulkę i szalik kibicowi innej drużyny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE