Wielka ewakuacja na Pradze-Północ. Pociski artyleryjskie pod posadzką

2022-12-06 12:41

Na Pradze-Północ ewakuowano ok. 150 osób. W budynku przy ul. Wileńskiej 18 pracownicy remontujący jedną z piwnic odkryli pod posadzką kilka pocisków artyleryjskich.

Niespodziewana ewakuacja na Pradze-Północ

Około 150 osób ewakuowano z budynku przy ul. Wileńskiej 18 i okolicznej szkoły niepublicznej. Pracownicy remontujący jedną z piwnic w tym budynku odkryli pod posadzką kilka pocisków artyleryjskich. Sprawą zajęli się saperzy.

Jak się okazało, znaleziono aż sześć pocisków z czasów II wojny światowej. Saperzy wywieźli je z piwnicy budynku przy ul. Wileńskiej 18. Akcja zakończyła się po godzinie 12.30. Ewakuowani mieszkańcy wrócili do domu.

Zakończona akcja saperów

Rankiem, robotnicy pracujący w przedwojennej kamienicy przy ulicy Wileńskiej natrafili na pociski artyleryjskie. O odkryciu powiadomiono policję, a ta wezwała saperów i strażników miejskich, którzy przeprowadzili ewakuację mieszkańców zagrożonego budynku.

Patrol policji z wyszkoleniem pirotechnicznym jako pierwszy zajął się zabezpieczaniem pocisków, leżących w piwnicy. Interwencja saperów pomogła dokładniej zidentyfikować to znalezisko.

- Zanim przyjechali saperzy wyprowadziliśmy z budynku około 150 osób. Na miejsce wezwaliśmy karetki ponieważ wśród mieszkańców były osoby schorowane i z niepełnosprawnościami. Niektórym seniorom musieliśmy zorganizować nosidła lub nosze. Na czas akcji saperów ewakuowaliśmy także lokale usługowo-handlowe, które mieszczą się na parterze domu

– powiedziała inspektor Justyna Faltynowska ze Straży Miejskiej. 

Okazało się, że w piwnicy saperzy znaleźli 5 pocisków artyleryjskich kaliber 75 mm, 1 pocisk artyleryjski 155 mm, zapalnik oraz amunicję strzelecką. Wszystkie przedmioty pochodziły z czasów II wojny światowej. 

Gigantyczna tarcza w nocy przejechała przez Warszawę. Tak wyglądał jej transport!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE