Większe ogródki restauracyjne zamiast parkingów? Radny chce wesprzeć lokalną gastronomię

2020-05-22 7:10 Alina Makarczuk
Większe ogródki gastronomiczne kosztem parkingów?
Autor: fot. Alina Makarczuk Większe ogródki gastronomiczne kosztem parkingów?

Zamiast parkingów będą większe ogródki restauracyjne? Warszawski radny apeluje do władz stolicy o wsparcie lokalnych restauracji. W interpelacji prosi ratusz o powiększenie ogródków gastronomicznych kosztem miejsc parkingowych. Miałoby to dotyczyć kilku ulic w centrum stolicy. Których? Co na to restauratorzy? Czy ten pomysł podoba się kierowcom? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Zamiast parkingów będą większe ogródki restauracyjne?

Radny Marek Szolc apeluje do miasta, by wsparło warszawskie restauracje udostępniając im więcej miejsca na ulicach na ogródki. Złożył w tej sprawie interpelacje. Powiększenie ogródków gastronomicznych miałoby się odbyć kosztem miejsc parkingowych. Chodzi o ulice w Śródmieściu:

  • Wilczą,
  • Hożą,
  • Poznańską,
  • Nowogrodzką.

Czytaj także: Wspólny stolik w restauracji tylko dla rodzin. "Nie będziemy tego sprawdzać"

- Warszawiacy lubią jeść na mieście. Chcemy przecież, żeby nasze ulubione lokale przetrwały ten trudny czas. Wydaje mi się słusznym, przeznaczenie większej przestrzeni pod ogródki restauracyjne. Aby pracownikom było łatwiej i bezpiecznie obsłużyć klientów. Większe odległości to podstawa bezpieczeństwa w czasach epidemii - mówi randy Marek Szolc.

Przy tych ulicach w Warszawie znajduje się najwięcej restauracji

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy większe ogródki restauracyjne kosztem parkingów to dobry pomysł?

Pomysł nie jest nowy i dobrze sprawdził się w innych europejskich miastach. W czasie epidemii takie rozwiązanie wprowadziło m.in. Wilno. Warszawscy restauratorzy pomysł popierają, bo klientów trzeba rozsadzić zachowując odpowiednie odstępy, a nie każda restauracja ma tyle miejsca. - Jesteśmy za tym, żeby te ulice w ogóle zamknąć dla ruchu. Zrobienie większych ogródków przyniosłoby duże korzyści nie tylko dla nas, ale też dla mieszkańców. Ludzie by się z tego ucieszyli - mówią restauratorzy z ulicy Poznańskiej.

Mniej parkingów w Warszawie - co na to kierowcy?

Kierowcy narzekają na brak parkingów w centrum i oddanie tych miejsc restauracjom wyobrażają sobie jako krótkoterminową akcję na czas epidemii. - Można w ten sposób wesprzeć gastronomię, ale moim zdaniem jedynie tymczasowo. Teraz samochodów na ulicach jest trochę mniej i wolnych miejsc parkingowych nie brakuje. Ale w normalnej rzeczywistości, jak ten ruch wróci po wakacjach, to będzie problem dla kierowców - uważają warszawscy taksówkarze.

Czytaj także: Czy kelner ma prawo poprosić nas o dowód wspólnego mieszkania?

Podziemny parking w Śródmieściu?

Pracownicy z okolicznych biur mówią z kolei, że powiększenie ogródków kosztem miejsc parkingowych wymagałoby budowy podziemnego parkingu w Śródmieściu, aby przedsiębiorcy i ich klienci, mieli gdzie zaparkować. Władze miasta nie mówią pomysłowi "nie". W tej chwili zapoznają się z interpelacją radnego i niebawem się do niej odniosą.

Restauracje w Warszawie otwarte

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.