Orlen

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/ SUPER EXPRESS

Ważne zmiany na Orlenie. Wkrótce zobaczymy je też na innych stacjach

2023-02-08 15:54

7 lutego Daniel Obajtek poinformował, że na stacjach Orlenu cena oleju napędowego została obniżona średnio o 20 gr za litr. Jak twierdzą eksperci, podobne zmiany zajdą wkrótce również na innych stacjach w Polsce. Nie oznacza to jednak, że na kierowców nie czekają już podwyżki.

Daniel Obajtek o obniżkach cen na Orlenie

- Straszyli, że po 5 lutego (termin wprowadzenia kolejnych unijnych sankcji na Rosję - red.) paliwa będą po 12 zł, jeśli w ogóle będą. Znowu się pomylili. Grupa ORLEN robi wszystko, by ceny na stacjach były najbardziej korzystne dla Polaków. Dlatego dziś na stacjach Orlenu cena oleju napędowego jest niższa średnio o 20 gr za litr - przekazał 7 lutego Daniel Obajtek.

Jak zaznaczył, zmiany są zasługą budowy koncernu multienergetycznego. Ta miała bowiem umożliwić szybką dywersyfikację dostaw ropy do Polski. - Dziś w systemie Orlenu mamy 90 proc. ropy z innych kierunków niż Rosja - dodał.

Ceny oleju napędowego w dół, ale czy na długo?

Zdaniem ekspertów, najważniejszego powodu obniżenia cen można szukać gdzieś indziej. - To, co widzimy teraz na stacjach, jest prostą konsekwencją tego, co działo się na przełomie stycznia i lutego na rynku hurtowym. Tam ceny oleju napędowego wyraźnie spadały, a na rynku hurtowym widzieliśmy odzwierciedlenie tendencji z rynków światowych, bo tutaj, na giełdach europejskich notowania oleju napędowego też wyraźnie się obniżyły - tłumaczy Grzegorz Maziak z portalu E-petrol.

Czytaj również: Prezes Ryanaira krytykuje CPK. "Nie jest jeszcze za późno, by zrezygnować"

- Decyzja o embargu na import rosyjskich produktów ropopochodnych była znana od wielu miesięcy. Dlatego Orlen, jak i inne koncerny były w stanie przygotować się na taką sytuację. Zakaz sprowadzania ropy z Rosji zbiegł się też w czasie ze spadkiem cen ropy na światowych rynkach, stąd obniżki cen na Orlenie - informuje natomiast analityk rynku paliw z Biura Reflex Urszula Cieślak.

Jak dodała ekspertka, możemy spodziewać się, że "w krótkim czasie obniżki cen paliw zobaczymy na wszystkich stacjach w kraju" - Dopiero za cztery - sześć tygodni będziemy obserwować taki realny wpływ embarga na paliwa gotowe z Rosji. Wtedy już w obiegu nie będzie oleju napędowego z Rosji - zaznacza. Właśnie wtedy może dojść do ewentualnych podwyżek.

Prezes PKN Orlen zapewnia: Paliwa w Polsce nie brakuje i nie zabraknie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE