Koleje Mazowieckie

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS

Kolej

Ważne wieści dla pasażerów. Koleje Mazowieckie wprowadzają nowy rozkład jazdy

2023-12-08 16:25

Koleje Mazowieckie poinformowały o planowanym wejściu w życie nowego rozkładu jazdy na rok 2023/2024. Będzie on obowiązywał od niedzieli, 10 grudnia. Jakich zmian muszą się spodziewać pasażerowie?

Koleje Mazowieckie - nowy rozkład jazdy

Jak poinformowali przedstawiciele Kolei Mazowieckich, pierwsza organizacja zamknięciowa będzie obowiązywała do dnia 9 marca 2024 r. - Z uwagi na trwający remont stacji Warszawa Zachodnia, pociągi po średnicy podmiejskiej będą kursować ze średnią częstotliwością co około 12 minut w obu kierunkach. Część pociągów zostanie skierowana na średnicę dalekobieżną. Pozostałe pociągi z kierunku zachodniego skończą/rozpoczną bieg na stacji Warszawa Główna, a z kierunku wschodniego na stacji Warszawa Wschodnia - dodano.

W komunikacie KM wyliczono najważniejsze zmiany, które zostaną wprowadzone na poszczególnych liniach. Na linii R1 (Warszawa - Skierniewice) liczba połączeń nie ulegnie większym modyfikacjom, zmienią się natomiast godziny kursowania pociągów. Podobnie będzie w przypadku linii R2 (Warszawa - łuków). -  W nocy z 12 na 13 grudnia, w związku z pracami utrzymaniowymi, dwa ostatnie w dobie pociągi na odcinku Sulejówek Miłosna - Mińsk Mazowiecki zostaną zastąpione komunikacją autobusową - dodali przedstawiciele KM.

Jeśli zaś chodzi o linię R3 (Warszawa - Łowicz Główny), "w związku z pracami remontowo-naprawczymi na linii w terminie 10-23 grudnia pociągi na odcinku Błonie – Teresin-Niepokalanów będą jeździły po jednym czynnym torze". Kolejne utrudnienia rozpoczną się 6 lutego, kiedy to ruszy budowa tunelu drogowego przy stacji Teresin-Niepokalanów. Dostępna będzie jedna krawędź peronowa.

- Dodatkowo, w terminie 6 lutego - 9 marca na odcinku Błonie - Sochaczew, z uwagi na nocną przerwę technologiczną w godzinach 00:00 - 4:00, ostatni pociąg w dobie zostanie zastąpiony przez komunikację autobusową. Na linii kursował będzie nowy przyspieszony pociąg z Płocka do Warszawy umożliwiający dojazd do Warszawy na godzinę 9:00 oraz powrót po godzinie 16:00. Pociąg zatrzyma się na wybranych stacjach - zaznaczono.

Liczba połączeń linii R6 (Warszawa - Czyżew) pozostanie podobna do obecnej, jednak zmianie ulegną godziny kursowania. Uruchomione zostanie nowe połączenie przyspieszone Ostrołęka - Warszawa (na linii nr 6 obsłuży ono Tłuszcz, Wołomin i Zielonkę). Pasażerowie będą mogli dojechać do Warszawy na godz. 8:00 i wrócić po godz. 16:00.

Na linii R7 (Warszawa - Dęblin) planowane jest wznowienie ruchu od Warszawy Wschodniej do Warszawy Wawer. Pociągi staną na przystankach Warszawa Olszynka Grochowska i Warszawa Grochów.

Liczba połączeń na liniach R8 (Warszawa - Skarżysko Kamienna), R9 (Warszawa - Działdowo) oraz R81 (Dęblin - Radom) nie ulegnie większym modyfikacjom. Zmienią się godziny kursowania pociągów. Jeśli chodzi o linię R32 (Kutno - Sierpc), "w rozkładzie jazdy 2023/24 zaplanowano nowe, przyśpieszone poranne połączenie z Płocka do Warszawy i popołudniowe z Warszawy do Płocka umożliwiające dojazd do Warszawy na godzinę 9:00 oraz powrót po godzinie 16:00".

- W rozkładzie jazdy 2023/24 pociąg kursujący obecnie jako osobowy z Ostrołęki do Warszawy (R61) na odcinku Tłuszcz - Warszawa Wschodnia będzie kursował jako przyspieszony. Dodatkowo jedno z połączeń do/z Wyszkowa zostanie wydłużone do/z Pasiek. Rozkład jazdy R62 (Ostrołęka - Chorzele) będzie zbliżony do obecnego. W Chorzelach w miarę możliwości nawiązane zostały skomunikowania z pociągami PR Olsztyn kursującymi do/z Olsztyna - zaznaczono.

W temacie linii R82 (Radom - Drzewica) podkreślono, że wydłużona zostanie relacja pary pociągów z Przysuchy do Drzewicy. - Ma to na celu zapewnienie skomunikowań z pociągami ŁKA i ułatwi podróże z Radomia do Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi - dodano.

Przystanek na Puławskiej został zdemontowany. Wcześniej zastawiał chodnik - zobacz zdjęcia:

Zniknęły z ulic Warszawy 10 lat temu. Kultowe Ikarusy powróciły!