zoo warszawa

i

Autor: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk

Warszawskie ZOO z nową nazwą. Oficjalna zmiana nastąpi już 1 stycznia

2022-10-21 16:10

Warszawskie ZOO od 1 stycznia 2023 roku zmieni swoją nazwę. Modyfikacja ma uhonorować pamięć Antoniny i Jana Żabińskich, którzy zapisali się w historii samego ogrodu, ale i całego globu swoją bohaterską postawą w czasie II wojny światowej.

- Kochani, możemy podzielić się z Wami już oficjalną informacją, że od 1 stycznia 2023 r. Warszawskie ZOO zmieni nazwę na: „Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie". Uchwała w tej sprawie została ostatecznie podjęta przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy 13.10.2022 r. - przekazali przedstawiciele zoo.

Warszawskie ZOO oficjalnie z nową nazwą

Autorzy wpisu zaznaczyli również, iż to właśnie z inicjatywy pracowników ogrodu jego nazwa ulegnie zmianie. - Niezmiernie cieszymy się, że możemy w ten sposób uhonorować pamięć Państwa Żabińskich, którzy podczas okupacji niemieckiej, ryzykując własnym życiem, wykorzystali możliwości ogrodu zoologicznego do pomocy prześladowanym - przekazano.

Co symboliczne, zmiana dokona się w roku 2023, kiedy zoo będzie obchodziło swoje 95. urodziny. Dlaczego jednak zdecydowano o modyfikacji? Przy wyjaśnieniu, przedstawiciele ogrodu przywołali treść uzasadnienia wspomnianej uchwały.

- Zmiana nazwy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie wynika z chęci uhonorowania pamięci wybitnych Polaków, długoletniego dyrektora ZOO Jana Żabińskiego (1897 – 1974) oraz jego małżonki Antoniny Żabińskiej (1908 – 1971). Małżeństwo Żabińskich zapisało się na kartach historii m.st. Warszawy jako architekci i twórcy rozwoju ogrodu, a także jako wybitni bohaterowie, którzy podczas II wojny światowej ratowali osoby pochodzenia żydowskiego z warszawskiego getta oraz żołnierzy Armii Krajowej i udzielali im schronienia na terenie ZOO - poinformowano.

Więcej o postaci Jana Żabińskiego możecie dowiedzieć się z artykułu: Jan Żabiński - zoolog, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Historia dyrektora stołecznego ZOO

Wielkie święto w warszawskim ZOO. Hipopotamica Pelagia świętowała 37. urodziny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE