Warszawskie Muzeum Neonów wśród najciekawszych w Europie! TOP 12 według "The Guardian" [WIDEO]

2020-01-16 17:07 AGO
Warszawskie Muzeum Neonów
Autor: Instagram/neonmuzeum Warszawskie Muzeum Neonów

Polskie muzeum wśród najciekawszych w Europie! Brytyjski "The Guardian" wybrał dwanaście najciekawszych placówek. Obok Narodowego Muzeum Islandii czy paryskiego Muzeum Alberta Khana znalazło się warszawskie Muzeum Neonów! To duże wyróżnienie, bo praski obiekt znalazł się na drugiej pozycji!

Na stworzonych przez dziennikarzy "The Guardian" liście znalazła się tylko jedna polska placówka! "Niespodziewane oświecenie w opuszczonym magazynie" - tak rozpoczyna się opis praskiego muzeum. I faktycznie, Muzeum Neonów znajduje się przy ulicy Mińskiej, na terenie Soho Factory na warszawskiej Pradze. Jest jedną z nielicznych placówek, która zajmuje się ochroną polskich reklam świetlnych, które powstały po II wojnie światowej.

- Stała kolekcja muzeum składa się z ok. stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. W naszym muzeum mają Państwo unikalną możliwość przyjrzenia się neonom z bliska, a także docenienia kunsztu twórców i rzemieślników tej często zapominanej formy sztuki.
Muzeum nie zajmuje się jednak jedynie gromadzeniem neonów, które nie mogą wisieć w swoich oryginalnych lokalizacjach. Zainicjowaliśmy kampanię, której celem jest ochrona starych reklam neonowych w miejskiej scenerii w ramach projektu „Akcja Renowacja! - czytamy na stronie Muzeum Neonów.

Jak udało się nam dowiedzieć, wyróżnienie było dużym zaskoczeniem dla pracowników muzeum:

- Ktoś tutaj przypadkowo przyjechał, zobaczył to muzeum i zakochał się na tyle, że to wyróżnienie zostało nam przyznane - tłumaczy Martyna Baranowicz z Muzeum Neonów.

- Wyjątkowość tego muzeum polega na tym, że jest to jedyne muzeum w Europie, które zbiera wyłącznie neony. Nie ma tu właściwie niczego więcej. Wszystkie neony, a jest ich około 200, są oryginałami. Pochodzą z lat 50. i 60. - dodaje Baranowicz.

Placówka pochwaliła się wyróżnieniem na swojej facebookowej stronie: