kino

i

Autor: CANVA

Z Warszawy

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy 2023. Rusza prawdziwe święto kina

2023-10-04 17:26

6 października rozpocznie się 39. edycja Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Wydarzenie zbierze ponad 70 filmów pełnometrażowych z najdalszych zakątków świata. Dla najlepszego reżysera przygotowano nagrodę w wysokości 100 tys. złotych. Przyzna ją prezydent Warszawy.

Filmy z całego świata w Warszawie. Będzie w czym wybierać

Do festiwalowego programu zgłoszono łącznie blisko 5 tys. filmów ze 111 krajów. To właśnie z nich organizatorzy wybrali 77 pełnometrażowych produkcji, w tym 23 premiery światowe oraz 61 filmów krótkometrażowych.

Obrazy filmowe będą prezentowane w kilku sekcjach konkursowych: konkurs międzynarodowy, konkurs Creme de la Creme, konkurs Wolny Duch, konkurs filmów dokumentalnych i konkurs filmów krótkometrażowych. Każda z sekcji ma swoje jury, a zwycięzcę w konkursie międzynarodowym wskażą: Dorota Kędzierzawska, Nadejda Koseva, Yuri Andrukhovych, Georges Goldenstern i Alejandro Torres Kennedy.

Zaplanowano także sekcje pozakonkursowe: polska klasyka, pokazy specjalne, rodzinny weekend filmowy i najlepsze polskie filmy krótkometrażowe.

Oficjalne otwarcie festiwalu. Kiedy rusza sprzedaż biletów?

Z okazji otwarcia festiwalu wybrano dwa filmy: "Uśmiech losu" w reżyserii Andrzej Jakimowskiego oraz "Murale" w reżyserii Alexa Topallera i Daniela Shapiry. Z kolei w ramach konkursu głównego pokazane zostaną m.in. "Ani słowa" w reżyserii Hanny Slak, "Cień Catire" w reżyserii Jorge Hernandez, "Czarna skrzynka" w reżyserii Aslia Özge oraz "Lęk" w reżyserii Sławomira Fabickiego.

Sprzedaż biletów na 39. WFF odbywa się online na stronie wff.pl oraz w kasach kina Atlantic, a od piątku 6 października również w Multikinie Złote Tarasy.

Zobacz poniżej zdjęcia filmu „Kartka z Powstania” w Fabryce Norblina:

Najmniejsze kino w Warszawie na skraju bankructwa. „Uratujmy Amondo!”
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE