Szkoła nauczyciel

i

Autor: Alexas_Fotos/Pixabay/cc0 Zdjęcie ilustracyjne

Warszawscy nauczyciele dostaną podwyżkę szybciej niż w innych miastach

2023-03-01 14:24

Warszawscy nauczyciele do 17 marca 2023 otrzymają pieniądze, wynikające z podwyżki wynagrodzeń o 7,8 proc. Oznacza to, że wyrównania dotrą do osób zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez miasto stołeczne Warszawę szybciej niż w innych częściach kraju.

Podwyżki dla nauczycieli

Pensje osób odpowiedzialnych za edukację dzieci i młodzieży w Polsce pójdą w górę. Wedle rozporządzenia wynagrodzeń nauczycieli opublikowanego w Dzienniku Ustaw, minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego wzrasta o kwotę od 266 złotych brutto do 326 złotych brutto.

Nowelizacja ta jest konsekwencją podniesienia od 1 stycznia kwoty bazowej dla nauczycieli. W ustawie budżetowej na 2023 r. została ona ustalona w wysokości 3981,55 zł, co oznacza wzrost tzw. średnich wynagrodzeń nauczycieli o 7,8 proc. w stosunku do średnich wynagrodzeń obowiązujących od dnia 1 września 2022 r.

Czytaj także: Miasto organizuje nauczycielom "HiTowe" korepetycje. Znamy szczegóły

Warszawa pierwsza wypłaci nauczycielom wyrównanie

W Warszawie nauczyciele otrzymają swoje wyrównania znacznie wcześniej niż w innych, dużych miastach w Polsce. Z czego to wynika?

- Nie później niż do dnia 17 marca 2023 r. nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach prowadzonych przez miasto stołeczne Warszawę będą mieli wypłacone pieniądze wynikające z podwyżki wynagrodzeń o 7,8 proc. - informuje portalsamorządowy.pl biuro prasowe miasta.

Dużym miasto ciężko będzie wypłacić podwyższone wynagrodzenie nauczycielom w tym samym tempie, w którym zrobi to Warszawa. Wielu nauczycieli w innych miastach w Polsce otrzyma wyrównania dopiero z pensją kwietniową. Warto dodać, że rozporządzeniu rządowym nie wskazano, że wypłat należy dokonać 1 marca.

Piątek 24 lutego dla wielu placówek oświatowych był jeszcze okresem ferii zimowych, co dodatkowo skróciło czas na przygotowanie wypłat w nowym wymiarze. Tak było w przypadku woj. mazowieckiego, w którym szkoły dopiero w poniedziałek rozpoczęły normalną pracę.

Zobacz zdjęcia: Warszawa: szkoła podstawowa przy ul. Karlińskiego otwarta

Oszukała nas szkoła rodzenia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE