Świeca w oknie

i

Autor: MIREK NOWORYTA/SUPER EXPRESS Zdjęcie ilustracyjne

Warszawiacy zapalą dziś świeczki w swoich oknach. Wiesz, co to oznacza?

2023-01-27 9:21

Dziś jest wyjątkowy dzień, w którym w wielu warszawskich oknach o godzinie 18:00 zapłoną świece. Zjednoczy to mieszkańców miasta, a ten drobny gest będzie znaczył więcej niż tysiąc słów. W ten sposób uczczona zostanie pamięć Ofiar Holocaustu.

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Miasto zachęca mieszkańców do osobistego włączenia się w upamiętnienie zmarłych i zapalenie dziś o godzinie 18:00 świecy w swoim oknie. Co roku wiele osób włącza się w tą akcję i zapala Światło Pamięci.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia, czyli rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego.

Czytaj także: Bezpieczeństwo na 31. finale WOŚP. Policja wydała ważny komunikat

W Warszawie nie mogłoby zabraknąć uroczystości w tym wyjątkowym dniu. Wydarzenia są objęte honorowym patronatem prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Rozpoczną się wspólną ekumeniczną modlitwą przedstawicieli różnych wspólnot wyznaniowych pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie o godzinie 13. Spotkają się w tym miejscu przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, placówek dyplomatycznych, organizacji społecznych i wyznaniowych, a także uczniowie i mieszkańcy Warszawy, którzy oddadzą hołd ofiarom Zagłady. 

Świeczki zapłoną w warszawskich oknach

W tym dniu warszawiacy zapalą świeczki w oknach swoich mieszkań i domów, a na ulice wyjedzie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Będzie on kursował w godzinach 12:00-18:00 trasą pl. Narutowicza – Marszałkowska – Stawki – Popiełuszki – Metro Marymont – Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

- Blask zapalonych świec ocala pamięć. Zróbmy wszystko, aby już nigdy nie powtórzyła się zbrodnia zrodzona z nienawiści, pustoszącej serca i umysły – apeluje dyrektorka Teatru Żydowskiego Gołda Tencer.

Światło Pamięci można także zapalić wirtualnie. Wystarczy z profilu na Facebooku Fundacji Shalom pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić na swojej tablicy.

Warszawa straciła miliony na drogim paliwie? Konferencja prasowa z udziałem Michała Olszewskiego