Warszawiacy pośpią krócej! Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni? [ZMIANA CZASU 2020]

2020-03-27 19:36 STAN
Kiedy zmieniamy czas na letni?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

W Polsce przedstawiamy zegarki dwa razy w roku. Na razie możemy spać spokojnie, ale kolejna zmiana czeka nas już pod koniec marca. Którego dokładnie dnia powinniśmy przestawić wskazówki zegara i dlaczego to robimy? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Każdego roku w ostatnią niedzielę marca przestawiamy zegary z czasu zimowego na letni. W tym roku ta data wypada 29 marca. W nocy powinniśmy przestawić zegary z godziny 2.00 na 3.00. Większość urządzeń robi to automatycznie, ale starsze zegary będziemy musieli przesunąć ręcznie. Czas letni obowiązuje aż do końca października, czyli przez siedem miesięcy. W ostatnią niedzielę października znów będziemy musieli pamiętać o przestawieniu zegarków, tym razem w drugą stronę - z godziny 3.00 na 2.00. Przejdziemy wtedy na czas zimowy.

Dlaczego zmieniamy czas?

Zmianę czasu jako pierwsi wprowadzili Niemcy w 1916 roku. Później ta praktyka rozpowszechniła się na inne kraje. Chodziło o to, by maksymalnie wykorzystać światło słoneczne. Co za tym idzie, wprowadzenie zmiany czasu miało też oznaczać pewne oszczędności energii. Są też jednak negatywne skutki zmiany czasu, m.in. przymusowe opóźnienia pociągów, które w środku nocy zatrzymują się na godzinę. Zmiana czasu prowadziła do wielu sporów. Zajął się tym nawet Parlament Europejski. Projekt znowelizowanej dyrektywy zakłada, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie UE mają mieć prawo do decydowania o swojej strefie czasowej. Póki co, w niedzielę 29 marca musimy pamiętać o przestawieniu zegarków.

SuperNERD odc.19 Top 5 gier podobnych do Minecrafta.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.