Cmentarz Powązkowski w Warszawie

i

Autor: Alina Makarczuk Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Warszawiacy już odwiedzają groby bliskich. "Wolimy teraz pójść, niż jak będą tłumy"

2020-10-23 17:08

Pamięć o zmarłych jest ważna, ale zdrowie bliskich też! Tak mówią warszawiacy, którzy już teraz zaczęli sprzątać i odwiedzać groby bliskich. Wolą to zrobić przed Dniem Wszystkich Świętych, aby nie robić tłumu 1 listopada. Dowiesz się więcej czytając ESKA.Warszawa.

Express Biedrzyckiej - Michał Dworczyk: Nie chciałbym uruchamiać szpitala na Narodowym

Warszawiacy już odwiedzają groby bliskich

Nowe obostrzenia w czerwonej strefie, w której już jutro, 24 października, znajdzie się cała Polska, nie dotyczą cmentarzy. Przynajmniej na razie. Mieszkańcy Warszawy już teraz odwiedzają groby bliskich, aby 1 listopada nie tworzyć na cmentarzach tłumów. - Dziś tu jestem, bo 1 listopada tu mnie na pewno nie będzie, na Powązkach przecież będzie tłum. Już dziś wszystko sprzątnęłam, znicze postawiłam. Pusty cmentarz, pogoda dobra, wszystko da się zrobić wcześniej. Pamięć o zmarłych jest ważna, ale zdrowie bliskich też. Po co się narażać. Już mam uporządkowane groby bliskich, jestem zdania, że groby bliskich trzeba odwiedzać przez cały rok, a nie tylko dwa dni w roku - mówią warszawiacy, którzy dziś pojawili się na Powązkach.

Autobusy linii C40 już wyjechały na ulice

Warszawski Transport Publiczny w pełnej gotowości przed Dniem Wszystkich Świętych​. Aby zminimalizować liczbę odwiedzających groby 1 listopada w czasie pandemii, autobusy linii cmentarnej C40 już wyjechały na stołeczne ulice. Jutro wyjadą kolejne. - Autobusy linii cmentarnej C40 już kursują. Jeżdżą co 10 minut. Najwięcej tramwajów i autobusów wyjedzie na trasy 31 października i 1 listopada, kiedy tradycyjnie na groby ruszają tysiące warszawiaków i gości spoza stolicy. Według ostrożnych szacunków, na sam Cmentarz Północny tego dnia przybywa około 200 tysięcy osób. Zdecydowana większość z nich korzysta z Warszawskiego Transportu Publicznego. Nie można także zapomnieć, że wiele osób w te dni idzie do pracy – ich również trzeba dowieźć do celu - przypomina Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza.

Warszawskie linie cmentarne

Jak co roku zadbamy o to, aby mieszkańcy Warszawy szybko i wygodnie dojechali do stołecznych nekropolii. W czasie epidemii, gdy ważne jest utrzymywanie dystansu społecznego i unikanie zgromadzeń, zachęcamy, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej. Dlatego w tym roku autobusy pierwszej linii cmentarnej C40 już kursują i do 30 października będą jeździły co 10 minut na trasie:

C40: METRO MŁOCINY – J. Kasprowicza – Sokratesa – Wólczyńska – Opłotek – Palisadowa – Wóycickiego – CM. PÓŁNOCNY-BRAMA GŁ. – CM. PÓŁNOCNY-BRAMA PŁD. – Wólczyńska – Estrady – Dziekanowska – CM. PÓŁNOCNY-BRAMA ZACH.

Od soboty - 24 października, do poniedziałku - 2 listopada, codziennie będą wyjeżdżały na ulice autobusy kolejnych specjalnych linii, ułatwiające dojazd do cmentarzy. Będą to linie C09 i C11. Oto ich trasy:

C09: METRO MŁOCINY – Nocznickiego – Wólczyńska – Opłotek – Palisadowa – Wóycickiego – CM. PÓŁNOCNY-BRAMA GŁ. (powrót: Wóycickiego – Wólczyńska).

C11: BRÓDNO-PODGRODZIE – Chodecka – Matki Teresy z Kalkuty – św. Wincentego – Starzyńskiego – most Gdański – Słomińskiego – rondo Zgrupowania AK „Radosław” – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI-CM. WOJSKOWY.

Na tory wyjadą także tramwaje specjalnej linii C1, w dniach 24-25 października oraz 31 października – 1 listopada obsłużą trasę: 

C1: ANNOPOL – Annopol – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Odrowąża – Starzyńskiego – most Gdański – Słomińskiego – rondo Zgrupowania AK „Radosław” – Okopowa – al. Solidarności – Wolska – CM. WOLSKI.

Specjalne linie cmentarne to jednak nie wszystko. Na niektóre trasy wyjadą większe pojazdy, a rozkłady będą dostosowane do większej liczby podróżnych. W wybranych dniach, od 24 do 30 października, takie zmiany będą na liniach: 3, 27, 28, 110, 115, 147, 169, 173, 178, 180, 181, 189, 211, 409 i 500.

Czytaj także: Polki wychodzą na ulicę! Wieczorem Kolejny protest ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE