Warszawa zaoszczędzi miliony na nowym oświetleniu

2021-01-04 19:54
Ulica Krucza w Warszawie
Autor: ZDM

Drogowcy podpisali właśnie umowę na montaż nowoczesnych lamp drogowych. To jeden z największych tego typu przetargów w Europie. W sumie w latach 2021-22 wymienionych zostanie ok. 40 tys. opraw oświetleniowych.

Jaśniejsze, tańsze i łatwiejsze w obsłudze – te trzy konkretne korzyści mają być efektem jednej z największych w Europie wymian opraw oświetleniowych w latarniach ulicznych. W latach 2021-22 drogowcy wymienią ok. 40 tys. opraw oświetleniowych w Warszawie, czyli prawie wszystkie, które znajdują się w pasie drogowym obsługiwanym przez ZDM.

"Dziś do oświetlenia naszych ulic lampami – głównie sodowymi – zużywamy rocznie 51,1 GWh energii. Cena na przyszły rok to 530 tys. zł za 1 GWh. Pisząc wprost – roczny rachunek ZDM za światło latarni przy naszych ulicach to ponad 27 mln zł. Wymiana oświetlenia na LED to oszczędność rzędu 33,1 GWh, czyli ponad 17,5 mln zł rocznie. Roczne zużycie spadnie nam więc do 18 GWh, a „rachunek za światło” – poniżej 10 mln zł na rok. To gigantyczna oszczędność" - mówi Jakub Dybalski z ZDM. 

Wymiana opraw ma się też przełożyć na ograniczenie emisji CO2 o 30 tys. ton rocznie. Zdaniem drogowców zmniejszeniu ulegnie też ilość emitowanych tlenków siarki, azotu i pyłów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE