Wymiana latarni w Warszawie

i

Autor: MARIUSZ GRZELAK / SE / EAST NEWS Zdjęcie ilustracyjne

Warszawa zaoszczędzi 80 mln zł wymieniając latarnie. Drogi prąd, wielkie zmiany

2023-02-06 10:33

Ceny prądu wielu warszawiakom spędzają sen z powiek. W czasie, gdy mieszkańców miasta atakuje drożyzna, władze wpadają na nowe rozwiązania. Tym razem stolica zaoszczędzi nawet 80 mln złotych w skali roku, wymieniając latarnie. Na wszystkich podległych Zarządowi Dróg Miejskich drogach stare lampy sodowe zastępowane są ledowymi o nazwie Sava.

80 mln złotych oszczędności

Cała Polska oszczędza, jak może, odkąd w kraju rozgościła się drożyzna. Władze Warszawy również mają kilka pomysłów na to, jak zaoszczędzić w codziennej przestrzeni. Jednym ze sposobów jest wymiana latarni w mieście. Energooszczędne, ledowe oprawy oświetlą kolejne ulice stolicy. 

Dzięki temu Warszawa oszczędzi ok. 80 mln złotych w skali roku. Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął w ubiegłym roku jedną z największych w skali Europy wymianę opraw oświetleniowych. Na wszystkich podległych mu drogach stare lampy sodowe zastępowane są ledowymi o nazwie Sava. Zarząd Dróg Miejskich zakończył już prace związane z wymianą latarni na ul. M. Kajki. Na całym odcinku drogi wstawiono 62 nowe słupy z taką samą liczbą opraw Sava.

Czytaj także: Najdroższe dzielnice w Warszawie. Prestiż kosztuje

Wymiana latarni w Warszawie

W styczniu zawieszono ich już 25 tysięcy, a docelowo jezdnie i chodniki oświetli ponad 38 tysięcy nowych opraw. To ledwie początek zmian na ulicach Warszawy.

- Teraz pora na wymianę oświetlenia na ulicach, którymi na co dzień zarządzają dzielnice, czyli tych mniejszych, po których nie kursują autobusy. Takich ulic w Warszawie jest jednak najwięcej - informuje urząd miasta st. Warszawy.

Poza tym, że wygenerują dużą oszczędność, oprawy Sava mają inne zalety. Wyróżniają się one skupionym światło, które - jak zapewniają drogowcy - nie świeci w okna mieszkańcom. Rzadziej się psują niż ich poprzedniczki, a ich konserwacja jest znacznie łatwiejsza. Co najważniejsze jedna ledowa lampa zużywa o dwie trzecie mniej prądu, niż sodowa.

Czytaj także: Warszawskie "NAJ". Czego nie można przeoczyć w stolicy?

Krok milowy w kwestii miejskiej oszczędności

Jak się okazuje Zarząd Dróg Miejskich od początku pandemii szukał rozwiązań, które pomogą mu uporać się z wysokimi cenami prądu. Latarnie ledowe z pewnością będą w tej kwestii prawdziwym krokiem milowym. 

Do przetargu na wykonanie tej usługi zgłosiły się trzy firmy. Schreder Polska proponuje wymianę oświetlenia za 36 mln zł, Lug Light Factory - za 39 mln zł, a Signify Poland - za 51 mln zł. Zadaniem wybranego wykonawcy będzie dostarczenie 36,7 tys. ledowych opraw dopasowanych do niskich latarni stojących przy osiedlowych ulicach. 

Wymiana wszystkich opraw na dzielnicowych drogach potrwać ma ok. 15 miesięcy. Ledowe latarnie powinny oświetlić cała Warszawę już na przełomie 2024 i 2025 roku.

Czytaj także: Warszawiacy zapłacą więcej za wodę i ścieki. Podwyżka nadeszła niespodziewanie

Minister Łukasz Schreiber o oszczędnościach: zaczynamy od siebie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE