Z Warszawy

Najciekawsze murale w Warszawie. Gdzie można je oglądać? Co przedstawiają?

2023-12-04 14:26

Murale widać dziś w praktycznie każdej dzielnicy Warszawy, na ścianach bloków i kamienic. Niektóre z nich upamiętniają wyjątkowe dla miasta postaci, inne - ważne dla warszawiaków wydarzenia. Część z nich jest natomiast po prostu odzwierciedleniem wizji artystycznej twórców. Bez względu na motywacje powstania konkretnych dzieł, na pewno warto je zobaczyć.

Murale w Warszawie

Warszawę zdobi dziś kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset mniejszych i większych murali. - Tworzone na przestrzeni lat przez artystów z całego świata nie tylko urozmaicają miejski krajobraz, ale też inspirują do namysłu, sprawiając że zwykły spacer staje się ciekawym przeżyciem - piszą o nich przedstawiciele ratusza.

Wśród malunków nie brakuje portretów wybitnych osobowości, takich jak Kora, Kazimierz Deyna czy Krzysztof Krawczyk. Niektóre nawiązują do miejskich legend czy opowieści - w Warszawie znaleźć można m.in. mural syrenki. Są również dzieła ukorzenione w świecie polityki, historii, czy powiązanych ze stolicą dzieł kultury, np. serialu "Alternatywy 4". Pozostałe to najczęściej artystyczne, często metaforyczne interpretacje samych artystów.

Choć bez wątpienia zobaczenie na żywo wszystkich warszawskich murali może zająć wiele czasu, warto wybrać się na spacer ich szlakiem. W każdej dzielnicy, na ścianach bloków i kamienic znaleźć można bowiem wiele różnorodnych dzieł.

Zdjęcia wielu stołecznych murali wraz z ich adresami możecie również obejrzeć w naszej galerii:

Ceny mieszkań w Warszawie oszalały! Nawet 28 tys. zł za metr kwadratowy!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE