Komin dym

i

Autor: Justyna Świderska Zaczął się kolejny sezon grzewczy. Czy smog znowu da się we znaki?

Z Warszawy

Zakaz palenia węglem w Warszawie. Nowe regulacje weszły właśnie w życie

2023-10-05 15:45

Węgiel nie dla mieszkańców Warszawy. W ramach nowelizacji uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od 1 października w Warszawie zaczął obowiązywać zakaz palenia węglem w piecach i kominkach. Zakaz dotyczy również paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem węgla.

Wyjątek mają stanowić jedynie instalacje, które spełniają wymogi tzw. ekoprojektu, a ich eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022 r. oraz instalacje spełniające wymagania dla klasy piątej, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 r. W takich przypadkach dozwolono właścicielom palić węglem do końca żywotności instalacji.

Zakaz palenia węglem od 1 października 2023

Zakaz spalania węgla w stolicy został wprowadzony przez Sejmik Województwa Mazowieckiego wraz z nowelizacją uchwały antysmogowej. Ten sam dokument wprowadza zakaz spalania węgla w powiatach okołowarszawskich od 2028 roku.

Stolica wspiera mieszkańców w rezygnacji z palenia węglem, udzielając dotacji na likwidację kopciuchów w swoich domach. Wnioski o dofinansowanie można składać przez cały czas. Obecnie mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 70 proc.

Warszawski program dotacji pozwala na wymianę przestarzałego pieca na ekologiczne źródło ogrzewania: pompę ciepła, kocioł gazowy, instalację ogrzewania elektrycznego, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą również otrzymać dodatkowe środki na odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Zakaz węgla w Warszawie. Program "Czyste powietrze" w walce z kopciuchami

Pomoc w likwidacji kopciuchów można uzyskać również w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”, który w stolicy realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Wsparcie finansowe w ramach programu obejmuje wymianę starych pieców na paliwo stałe (na ekologiczne źródła ciepła spełniające wymagania programu), instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną, mikroinstalację fotowoltaiczną, a także na ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi.

Warszawiacy mogą łączyć dotacje z programu Czyste Powietrze z dotacjami miejskimi. O szczegóły można pytać mailowo pod adresem [email protected] oraz u miejskich doradców energetycznych, którzy nieodpłatnie świadczą usługi dla mieszkańców, m.in. pomagają złożyć wniosek o dofinansowanie w programie. Eksperci pełnią dyżury w punktach konsultacyjnych w dzielnicach Białołęka, Wawer, Włochy, Rembertów,Ursynów, Targówek, Mokotów. Można też umówić wizytę doradcy w domu.

Zobacz poniżej zdjęcia nowego Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie:

Grób siostry Wojciecha Szczęsnego i księdza - ojca czwórki dzieci. Tragedia weterynarza, kradzież polskiego filmu przez Rosjan. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE