Montaż iluminacji

i

Autor: um.warszawa.pl Montaż iluminacji

Warszawa: trwa montaż świątecznych dekoracji - kiedy rozbłyśnie iluminacja?

2021-11-16 15:12

Rozpoczęliśmy montaż świątecznej iluminacji. Na pl. Zamkowym stawiana jest 27-metrowa choinka, a na ul. Krakowskie Przedmieście pojawiają się kolejne dekoracje. Będą takie same jak w zeszłym roku - poinformował PAP stołeczny ratusz.

Jakie ozdoby pojawią się w Warszawie?

Tak jak w ubiegłym roku miejska iluminacja upiększy pl. Zamkowy i Krakowskie Przedmieście. Jak poinformował ratusz, "na całej długości ulokowanych zostanie 9 wolnostojących dekoracji". Główną będzie choinka, która już stawiana jest nieopodal Zamku Królewskiego. Będzie miała 27 metrów wysokości i - jak przekazał ratusz - najpóźniej do 19. listopada osiągnie swoją wysokość. W jej sąsiedztwie znajdą się dekoracje "sprzedawca balonów" i "warszawska katarynka". Świąteczne dekoracje najbardziej cieszą najmłodszych warszawiaków. Pozostałe dekoracje na Krakowskim Przedmieściu są montowane równolegle z instalowaniem choinki. Przy pomniku Mikołaja Kopernika znajdzie się "tramwaj konny", na skwerze ks. Jana Twardowskiego widoczne będą "figury szachowe" i "szachownica", a na skwerze Hoovera na przejażdżkę zapraszać będzie "obrotowa karuzela". Na tym ostatnim skwerze stanie także "altana dla zakochanych", którzy wspólnie będą mogli się fotografować w niej i przy ulokowanej w pobliżu "kartce z życzeniami". Do tego dojdzie jeszcze długi na 54 metry "tunel świetlny" przy skwerze ks. Jana Twardowskiego. Jak co roku przyozdobione zostaną też uliczne latarnie. Świąteczny wystrój zyska 108 słupów oświetleniowych na Krakowskim Przedmieściu i 15 na Placu Zamkowym. Natomiast w energooszczędne diody eko-LED zostaną przystrojone 63 drzewa.

Jan Tomaszewski bezlitośnie uderza w Lewandowskiego i Sousę. Wytacza potwornie ciężkie działa

Kiedy zostanie włączona iluminacja?

"Uruchomienie bożonarodzeniowych światełek zaplanowano na początek grudnia. W podobnym czasie powinna zostać włączona komercyjna iluminacja, która ozdobi Nowy Świat" - poinformował magistrat.

Świąteczna iluminacja to w Warszawie już tradycja. Jak zaznacza ratusz, nie tylko dodaje miastu uroku, ale też przynosi wymierne korzyści. Stanowi dodatkowe oświetlenie w okresie, w którym ciemność panuje przez niemal 16 godzin na dobę. Pozwala tym samym rozjaśnić ulice, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa, komfortu i samopoczucia mieszkańców. Iluminacje składają się z energooszczędnych światełek eko-LED. Zużywają one 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. "Dzięki temu koszt zasilania dekoracji w tym roku oscylował będzie wokół 1000 zł dziennie. Wydatki na prąd dla świątecznych światełek to tylko 0,4 proc. kosztów zasilania wszystkich miejskich latarni" - podsumował ratusz.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE