WARSZAWA: trwa BUNT restauratorów. Czy otworzą lokale 18 stycznia?

2021-01-13 12:23
Pusta restauracja
Autor: Nicky Pusta restauracja

Wielu przedsiębiorców zmaga się ze skutkami pandemii. Wśród nich są restauratorzy, którzy - z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności - znów chcą działać. Przyznają, że nie mają z czego żyć ani z czego płacić swoim pracownikom. Nie mają też perspektyw, ponieważ rząd nie ogłasza przybliżonej daty złagodzenia obostrzeń w tej części gospodarki. Czy dojdzie do buntu i restauracje zostaną otwarte 18 stycznia?

Przedsiębiorcy nie kryją rozgoryczenia. Zapowiadają przeciwstawienie się rządowym obostrzeniom i nie wykluczają otwarcia swoich barów i restauracji dla klientów. Twierdzą, że formuła wydawania potraw na wynos nie jest wystarczająca by uchronić ich przez finansową klęską. Na twitterowym profilu #OtwieraMY zamieszczane są informacje o kolejnych lokalach, które planują otwarcie. Przedsiębiorcy przekonują, że działania te są zgodne z prawem. Powołują się przy tym na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, który orzekł, że sanepid niesłusznie ukarał fryzjera karą grzywny za to, że działał pomimo zakazu. W opinii sądu zakaz powinien być uregulowany przez ustawę, ew. wprowadzenie stanu klęski, a nie przez rządowe rozporządzenie. Za złamanie obostrzeń grozi kara do 30 tysięcy złotych.

Ciepła zupa dla bezdomnych

Kiedy otwarcie restauracji?

Do tej pory o otwarciu restauracji 18 stycznia pomimo obostrzeń mówiło się głównie w kontekście Legionowa. Może się jednak okazać, że do tej grupy dołączą restauratorzy z Warszawy. "Dłużej czekać nie będziemy. Rozmawiałem dzisiaj z właścicielami wielu restauracji w Legionowie. Każdy z nas ma dosyć, każdy ma rodziny i każdy ma prawo do pracy. Mamy pracowników, za których jesteśmy odpowiedzialni. Otwieramy się w poniedziałek" - pisał w mediach społecznościowych we wtorek właściciel restauracji w Legionowie Maciej Adamski. W jego ślady mogą też pójść właściciele innych restauracji, którzy obawiają się, że za jakiś czas nie będzie o co walczyć, bo firmy upadną z powodu braku klientów. Już dziś mówi się też o otwarciu restauracji pomimo obostrzeń w innych miastach i miejscowościach w całej Polsce, m.in. w Cieszynie, Olsztynie, Nowym Sączu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE