Warszawa też posypie chodniki fusami od kawy! Koniec z solą i piaskiem?

i

Autor: Facebook/Green Projects - blog o ekologii Warszawa też posypie chodniki fusami od kawy! Koniec z solą i piaskiem?

Warszawa też posypie chodniki fusami od kawy! Koniec z solą i piaskiem?

2021-02-08 21:54

Zamiast soli i piasku - na zaśnieżone chodniki trafią fusy od kawy! Od wtorku 9.02. w Warszawie ruszy pilotaż nowego pomysłu. Póki co pomysłem zainteresował się Ursynów. Czy fusy do kawy to na pewno lepsze rozwiązanie?

Kawowy chodnik na Ursynowie

Warszawa też posypie chodniki fusami od kawy! Koniec z solą i piaskiem?

Pomysł zrodził się we Lwowie. Jak informuje autor profilu Green Projects - blog o ekologii, doradczyni burmistrza Lwowa Iryna Orszak postanowiła spróbować zastosować kawę do posypywania ośnieżonych chodników w zastępstwie piasku i soli. Do współpracy przy projekcie zgłosiło się kilka kawiarni, które przekazały kilkadziesiąt kilogramów fusów. Internauta zachęcił do podjęcia takiego wyzwania inne miasta, m.in. Warszawę.

Czytaj także: Na śmietniku się nie skończyło. Cały Ursynów... w słomie! Co tam się wydarzyło? [ZDJĘCIA]

Ursynów podejmuje wyzwanie

Pomysł postanowiły przetestować władze Ursynowa. - TAK, robimy kawowy pilotaż! W weekend chyba wszyscy przeczytaliśmy o tym, że Lwów wykorzystuje fusy po kawie do posypywania ośnieżonych i oblodzonych chodników- zamiast piasku i soli. Dziś zaczęliśmy zbieranie fusów kawowych z urzędowych ekspresów. Od jutra zamierzmy posypywać nimi chodnik wzdłuż budynku ratusza od strony parkingu. Naszym celem jest przede wszystkim zebranie na przyszłość doświadczeń oraz opinii mieszkanek i mieszkańców. Dajcie znać, jak Wam to się będzie podobać? co jest ok? co nie jest nie ok? - napisał zastępca burmistrza Ursynowa, Bartosz Dominiak.

Czy fusy to dobry pomysł?

Wszyscy zachwycają się pomysłem z fusami zamiast soli czy piasku. Jednak na stronie eko-logicznie.com znajdujemy szereg informacji, które dowodzą, że fusy na ulicy to kiepski pomysł.

Autor wymienia m.in.:

  • Stosowanie fusów z kawy drastycznie ogranicza wzrost roślin,
  • Fusy z kawy mają właściwości antybakteryjne i działają toksycznie na mikroflorę gleby,
  • Kawa może działać toksycznie na dżdżownic,
  • Może wpłynąć na funkcjonowanie instalacji oczyszczania ścieków,
  • Wykorzystywanie fusów z kawy stanowiącej odpad z działalności jest niezgodne z prawem -  fusy z kawy pochodzące z kawiarni stanowią odpad z działalności kawiarni i bez wpisu do bazy BDO nie można go tak po prostu przekazać. Nie mówiąc o tym, że wykorzystanie w ten sposób bez uzyskania “utraty statusu odpadu” jest również nielegalne - czytamy.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Nie będzie łatwo, nawet 50 proc. dobrych odpowiedzi to niezły wynik

Pytanie 1 z 10
Do którego morza uchodzi Nil?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE