Warszawa

i

Autor: Lan Pham flickr.com Warszawa

Warszawa spadła w ważnym rankingu. Stolica stała się mniej otwarta?

2022-07-04 13:43

Ten istotny ranking publikowany jest co dwa lata. W najnowszym Warszawa spadła względem poprzedniego zestawienia. Czy jest to oznaka zamykania się stolicy? Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule.

Warszawa uchodzi za jedno z najbardziej otwartych na społeczność LGBT+ miast w Polsce. Co roku odbywa się tu wielka parada równości, a władze podpisały deklarację stosowania polityki sprzyjającej osobom nieheteronormatywnym. Stolica jest jednym z dwóch polskich miast (drugim jest Wrocław) uwzględnianych w rankingu przygotowywanym co dwa lata przez globalną koalicję firm Open For Business. Działa ona przeciwko dyskryminacji osób LGBT+ w biznesie, na rynku pracy i życiu społecznym. Jej rankingi pokazują, w jakich miastach ludzie odmiennych orientacji mogą liczyć na największą otwartość. Okazuje się, że w tegorocznym rankingu Warszawa zaliczyła spadek. Czy to oznacza, że stolica jest mniej tolerancyjna? O tym w dalszej części artykułu.

Boimy się tu żyć. Mieszkańcy Ursynowa wstrząśnięci po eksplozji w ich bloku

Spadek Warszawy w rankingu miast otwartych dla LGBT+

Twórcy rankingu biorą pod uwagę 27 kryteriów ekonomicznych i społecznych, na podstawie których miastom przyznawana jest ocena ratingowa. Najwyższą ocenę AAA, oznaczającą pełną inkluzywność i konkurencyjność dla społeczności LGBT+, spośród 145 sklasyfikowanych miast otrzymały Amsterdam oraz Tallin. Warszawa też znalazła się w rankingu, jednak w przeciwieństwie do poprzedniej edycji, wypadła gorzej. Wówczas Warszawa cieszyła się oceną BB oznaczającą częściowe otwarcie. W tym roku, choć pozostała w kategorii miast częściowo otwartych, spadła o jedną pozycję. Aktualny rating to B. Czy oznacza to, że stolica zamyka się na społeczność LGBT+?

Warszawa mniej tolerancyjna dla LGBT+? Niekoniecznie

Nowy ranking można uznać za alarmujący, ale nie ma jeszcze powodu, by twierdzić, że miasto stołeczne stało się mniej otwarte na społeczność LGBT+. Koalicja Open For Business wskazuje, że spadki ratingu poszczególnych miast są w dużej mierze powiązane z sytuacją w całych krajach. Wymierzone w osoby nieheteronormatywne decyzje rządów (jak np. strefy wolne od LGBT) i coraz śmielsze wyrażanie niechęci do społeczności LGBT+ przez niektórych ludzi i ugrupowania, wpływa na sytuację lokalną. W zestawieniach otwartych państw Polska regularnie zajmuje najniższe pozycje. Nie znaczy to jednak, że w poszczególnych miastach nienawiść diametralnie wzrasta.

Źródło: open-for-business.org

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!