Warszawa skończyła kontrole przejść dla pieszych: Blisko 500 do szybkiej przebudowy!

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Warszawa skończyła kontrole przejść dla pieszych: Blisko 500 do szybkiej przebudowy!

Warszawa skończyła kontrole przejść dla pieszych: Blisko 500 do szybkiej przebudowy!

2021-02-05 8:05

Warszawa zakończyła audyt przejść dla pieszych. Łącznie skontrolowano ponad 4 tysiące miejsc w 18 dzielnicach Warszawy. Jak podkreśla ratusz, to prawdopodobnie największy tego typu audyt na świecie. Jaki jest efekt kontroli? Gdzie zostaną wprowadzone zmiany?

Olsztyn. Wjechał na skrzyżowanie na czerwonym

Blisko 500 przejść dla pieszych do pilnej przebudowy

Warszawa skontrolowała 4093 nieosygnalizowanych przejść dla pieszych 18 warszawskich dzielnicach. Audyt trwał pięć lat i jak podkreśla ratusz - jego skala najprawdopodobniej była największa na świecie.

Audytorzy wskazali 481 przejść, na których zmiany trzeba wprowadzić w pierwszej kolejności. Najwięcej z nich znajduje się w Wawrze, najmniej w Wesołej!

Jak oceniano przejścia dla pieszych?

Kilkuosobowe zespoły audytorów o różnych kompetencjach i doświadczeniach (zawsze w skład wchodził doświadczony inżynier) każde takie przejście zbadały, zmierzyły ruch, opisały jego otoczenie i oceniły na nim bezpieczeństwo w skali od 0 do 5. Każdy audyt wiązał się z opisem zagrożeń na przejściu i propozycjami rozwiązania problemów. Każdy był potem weryfikowany przez innego audytora.

Czytaj także: Kolejny wypadek na Sokratesa. To tam w 2019 r. kierowca zabił pieszego na pasach

- To daje nam podstawy do podejmowania decyzji o kolejności i tempie zmian poprawiających bezpieczeństwo na warszawskich ulicach. Opieramy się na kompletnych i sprawdzonych danych i wiemy, w których miejscach zmiany są najbardziej potrzebne i gdzie przyniosą największy pozytywny skutek. Możemy też rzetelnie wybrać sposób poprawy bezpieczeństwa. Wiemy, gdzie rozwiązaniem będzie przebudowa przejścia czy stworzenie azylu, a gdzie rozwiązaniem koniecznym jest budowa sygnalizacji świetlnej. Jeśli np. głównym problemem jest nadmierna prędkość kierowców, często najlepszym rozwiązaniem jest montaż progów. Jeśli zagrożenie stanowi słaba widoczność, być może konieczne jest uporządkowanie parkowania lub doświetlenie „zebry” - informuje Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza.

Kiedy będą zmiany na przejściach dla pieszych?

Ponieważ kolejne dane dotyczące dzielnic spływały już w poprzednich latach, poprawa bezpieczeństwa będąca efektem audytu już trwa. Tylko w zeszłym roku zmiany dotyczyły 100 przejść dla pieszych w 30 lokalizacjach. W zdecydowanej większości to właśnie przejścia bardzo nisko ocenione w audycie.

Czytaj także: Zakład Karny dla Dzieci zamiast przedszkola: Ktoś strollował Google Maps!

Wśród najważniejszych zmian można wymienić m.in. przebudowane przejście w:

  • Al. Ujazdowskich przy al. Róż (powiększony azyl),
  • komplet przejść przez ul. Obozową (azyle i progi zwalniające),
  • przejścia przez ul. Kijowską przy Dworcu Wschodnim (sygnalizacja świetlna),
  • przejścia przez al. Waszyngtona przy Modrzewiowej i przy rondzie Wiatraczna (azyle),
  • a także wszystkie przejścia na ul. Roentgena (progi zwalniające na całej długości ulicy).

Wszystkie audyty można przejrzeć na stronie internetowej ZDM.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Czy mógłbyś zostać policjantem w drogówce? Rozwiąż ten test i przekonaj się!

Pytanie 1 z 18
Gdy kogoś nie znam, oceniam go po jego wyglądzie