Warszawa na zdjęciach sprzed blisko 150 lat! Tak wyglądało kiedyś miasto

i

Autor: Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa na zdjęciach sprzed blisko 150 lat! Tak wyglądało kiedyś miasto

Warszawa na zdjęciach sprzed blisko 150 lat! Porównaj Warszawę kiedyś i dziś [ZDJĘCIA]

2021-04-09 16:17

Dziesięć zdjęć Warszawy sprzed blisko 150 lat. Muzeum Powstania Warszawskiego zyskało unikalną panoramę miasta z 1873 roku. To prawdopodobnie jedyny kompletny egzemplarz pracy Konrada Brandla w tym formacie. Jak podkreśla muzeum, fotografie są bardzo szczegółowe i dostarczają bezcennej wiedzy na temat miasta sprzed obu wojen. Co więcej, pracownicy muzeum zestawili archiwalne fotografie ze współczesnymi!

Raport z anteny 09.04, godz.10

Warszawa na blisko 150-letnich fotografiach

Muzeum Powstania Warszawskiego zyskało unikalną panoramę miasta z 1873 roku autorstwa Konrada Brandla. Fotograf wykorzystał remont wieży Zamku Królewskiego. - Latem 1873 r. wieża zegarowa Zamku Królewskiego była w całości otoczona rusztowaniami, które wieńczył podest znajdujący się powyżej jej hełmu. Z tego podestu 26 sierpnia 1873 r. Konrad Brandel wykonał unikalną serię 10 fotografii, tworząc z nich 360-stopniową panoramę Warszawy. Prace w towarzystwie asystenta rozpoczął rano i kontynuował do wczesnych godzin popołudniowych. Powstała w ten sposób druga w historii Warszawy 360-stopniowa panorama miasta - mówi Ryszard Mączewski z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Czytaj także: Tak kiedyś wyglądała ul. Złota! Archiwalne zdjęcia centrum Warszawy

Na fotografiach można dostrzec :

  • most Kierbedzia i synagogę,
  • Powiśle i Solec,
  • Krakowskie Przedmieście,
  • budowę mostu przy Cytadeli,
  • praski brzeg.

Zbiór rozpoczyna fotografia wykonana w kierunku Pragi, gdzie po drugiej stronie mostu Kierbedzia można dostrzec synagogę na rogu ówczesnej ul. Petersburskiej i ul. Szerokiej - obecnie ul. Jagiellońska i ul. Kłopotowskiego. Na kolejnych zdjęciach panorama Powiśla z jego ubogą zabudową ciągnącą się aż po linię budynków na Solcu - pośród nich można się doszukać bryły kościoła św. Trójcy. Oprócz zabudowy mieszkalnej widać także m.in. stację pomp wodociągu zaprojektowanego przez Henryka. Na zdjęciach możemy także podziwiać Warszawę wielkomiejską: perspektywę Krakowskiego Przedmieścia od kościoła św. Anny, poprzez nieukończoną bryłę Hotelu Europejskiego, aż po kościół św. Krzyża, łuk ul. Senatorskiej i reprezentacyjny pl. Teatralny z gmachem Teatru Wielkiego i Ratusza, pałace Branickich i Paca przy ul. Miodowej, kopuły przebudowanego na sobór kościoła pijarów przy pl. Krasińskich. Oglądając kolejne fotografie, widzimy gęstą zabudowę Starego i Nowego Miasta, a za nimi wały Cytadeli z widoczną kaponierą mieszczącą obecnie Muzeum Katyńskie. Na pierwszym planie wzrok przyciąga neogotycka fasada katedry św. Jana. Ostatnie dwa zdjęcia to ponownie tereny nad Wisłą: budujący się w oddali most kolejowy przy Cytadeli, spichlerze i magazyny nad rzeką. Ostatnim charakterystycznym obiektem na kończącym serię zdjęciu jest cerkiew św. Marii Magdaleny na Pradze - dodaje Mączewski.

Na stronie muzeum można porównać 150-letnie fotografie z dzisiejszymi zdjęciami z drona.​

" frameborder="0" allowfullscreen allow="autoplay" class="test">

Warszawa na zdjęciach sprzed blisko 150 lat! Tak wyglądało kiedyś miasto

Pracownicy muzeum zestawili archiwalne fotografie Warszawy ze współczesnymi. Niesamowite wrażenie!

Zobaczcie galerię:

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!