Zabytkowy tramwaj z Krakowa dotarł już do Warszawy

i

Autor: Tramwaje Warszawskie

Z Warszawy

Warszawa i Kraków wymieniają zabytkowe tramwaje. Letnia atrakcja w stolicy

2023-05-25 18:31

Warszawa i Kraków udowadniają, że historia może ożywać na naszych oczach. Miasta wymieniły się tramwajami, tworząc niezwykłą atrakcję dla swoich mieszkańców. W tym sezonie letnim zabytkowe tramwaje będą wozić turystów po Warszawie na popularnej linii T.

Ma 113 lat, jest niebieski i już niedługo będzie pełnił rolę przewoźnika turystycznego w Warszawie. Mowa o zabytkowym tramwaju oznaczonym symbolem SN4, który przyjechał do stolicy z Krakowa. To prawdziwa perełka komunikacji miejskiej z bogatą historią.

Zabytkowy tramwaj na ulicach Warszawy. Ma 113 lat

Tytułowy tramwaj to istny diament wśród swoich nowoczesnych kolegów. Jego historia sięga początków XX wieku, wyprodukowany w 1910 roku przez wiele lat służył mieszkańcom niemieckiego miasta Eberswalde, skąd w czasie II wojny światowej trafił do Krakowa. Tam nie przyszło mu długo pojeździć, przez kilkadziesiąt lat pełnił funkcję altanki w ośrodku wczasowym nad jeziorem. Teraz, gdy został pieczołowicie odrestaurowany przez tramwajarzy, odwiedzi stołeczną Warszawę.

W ramach wymiany między miastami, warszawscy tramwajarze pożyczyli swoim krakowskim odpowiednikom równie wyjątkowy, choć nieco młodszy wagon - tramwaj oznaczony symbolem N. Ten czerwony pojazd, wyprodukowany w 1949 roku, ma swoją własną historię do opowiedzenia. Brał udział w historycznym otwarciu trasy W-Z, po czym służył mieszkańcom Szczecina. W latach 90. – po remoncie w Krakowie – wrócił do stolicy.

Jakimi liniami będą jeździć historyczne tramwaje?

Obydwa wagony trafią na wakacyjne linie turystyczne. W Krakowie taka linia jest oznaczona cyfrą 0, w Warszawie – literą T. Stołeczny tramwaj turystyczny wyjedzie na tory w czerwcu, w pierwszy wakacyjny weekend. W podobnym terminie zadebiutuje w Krakowie warszawska N-ka.

Tego lata, oprócz krakowskiego wagonu, będzie można przejechać się wagonami z lat 40. i 50., które przez wiele lat woziły warszawiaków. Wspólna inicjatywa Warszawy i Krakowa daje możliwość podziwiania obu miast z nietypowej perspektywy. Obydwa wagony to prawdziwe pamiątki przeszłości, które dzięki staraniom władz i tramwajarzy odzyskały dawny blichtr.

Sylwia Grzeszczak o rytuałach przed występem. Będziecie zszokowani!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE