Pijacki zakład pchnął 30-latka do TOTALNEJ GŁUPOTY! Wieczór kawalerski z finałem WOPR-u!

i

Autor: Pixabay/ Pexels Pijacki zakład pchnął 30-latka do TOTALNEJ GŁUPOTY! Wieczór kawalerski z finałem WOPR-u! (fot. poglądowe)

Wydarzenia

Warszawa, Góra Kalwaria, Płock. Gdzie powstaną nowe „czarne punkty wodne”?

2023-06-02 20:11

Na Mazowszu pojawi się w tym roku siedem nowych „czarnych punktów wodnych”, m.in. nad Wisłą: w Warszawie przy Plaży Saskiej, w Górze Kalwarii w rejonie dzikiej plaży przy przeprawie czołgowej i w Płocku od Oddziału Żeglarsko Motorowodnego PTTK „Morka” do kompleksu konferencyjnego „Naftoremont”.

Właśnie w Płocku, na molo przy nadwiślańskim bulwarze, odbyła się w piątek zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego prezentacja nowych „czarnych punktów wodnych” w tym regionie, czyli oznakowanych miejsc zidentyfikowanych jako szczególnie niebezpieczne. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele policji i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

Niebezpieczne i zagrażające życiu ludzi

– Dzikie kąpieliska czy wyrobiska mogą wydawać się atrakcyjne, jednak są bardzo zdradliwe. Wątpliwości rozwiewają tablice ostrzegawcze, które są wyraźnym sygnałem, że tu nie należy się kąpać. I jest to rzetelna informacja o tym, że jest tu niebezpiecznie. Nie ignorujmy jej. Nie warto ryzykować zdrowia i życia – powiedział m.in. marszałek Mazowsza Adam Struzik, cytowany w komunikacie samorządu wojewódzkiego.

Jak przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, nowe „czarne punkty wodne”, oznaczone czarnymi tablicami z żółtym ostrzeżeniem - napisem i znakiem graficznym, pojawią się w tym roku w siedmiu miejscach, w tym nad Wisłą w Warszawie - Plaża Saska na prawym brzegu; w Płocku od Oddziału Żeglarsko Motorowodnego PTTK „Morka” w kierunku kompleksu konferencyjnego „Naftoremont” oraz w Górze Kalwarii w rejonie dzikiej plaży przy przeprawie czołgowej.

Tablice przedstawiające "czarne punkty wodne" zostaną również zamontowane nad Bzurą w Sochaczewie, w pobliżu dawnego młyna Kulisiewicza przy kładce na ulicy Staszica oraz od ulicy Gawłowskiej. Zostaną również zainstalowane w Gorzewie nad Jeziorem Białym - dzikie kąpielisko Klusek i w Teodorowie - przeprawa promowa na rzece Narew.

– Łącznie po aktualizacji na Mazowszu będą 123 miejsca oznaczone "czarnymi punktami wodnymi” – zaznaczył w informacji mazowiecki samorząd. Z jego danych wynika, że najwięcej tak oznakowanych miejsc niebezpiecznych nad wodą znajduje się w subregionach ostrołęckim - 24 i ciechanowskim - 23 oraz w Warszawie - także 23.

Władze prowadzą akcje prewencyjne już od 2009 r.

We współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu oraz Komendą Stołeczną Policji w Warszawie od 2009 roku prowadzona jest akcja prewencyjna oznaczania miejsc niebezpiecznych „czarnymi punktami wody”.

- Naszym priorytetem jest zmniejszenie liczby utonięć osób, zapewnienie bezpieczeństwa kąpiących się, pływających i uprawiających sporty wodne. W swych działaniach wspierać będziemy także inne podmioty, w tym: właściwe gminy oraz WOPR. Synergia naszych działań pozwoli mieszkańcom na bezpieczny wypoczynek - podkreślił pierwszy zastępca mazowieckiego komendanta policji insp. Jakub Gorczyński.

Samorząd Mazowsza od 2016 r. współpracuje też z organizacjami pozarządowymi w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze „Ratownictwo i ochrona ludności”. Jak zaznaczono w komunikacie, w tym roku wsparcie w tym zakresie trafiło do 12 placówek WOPR oraz jednej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, przy czym dofinansowanie wyniosło łącznie 1,4 mln zł - np. w przypadku rejonowego WOPR w Płocku jest to 110 tys. zł.

Przekazywane w ramach konkursu środki mogą być wykorzystane m.in. na utrzymanie dyżurów ratowników, zakup nowego sprzętu ratowniczego i sprzętu łączności, w tym radiowej oraz telefonicznej, a także na doposażenie w środki transportu lądowego i wodnego oraz na zakup paliwa. - Od 2016 r. na ten cel samorząd województwa mazowieckiego przekazał łącznie 3,5 mln zł – podkreślił urząd marszałkowski.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE