Kobieta

i

Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Coraz więcej dziewic w Warszawie. W kraju również ich przybywa

2023-02-02 10:56

Dane Kościoła katolickiego nie pozostawiają złudzeń. W stolicy i całej Polsce przybywa dziewic konsekrowanych. Coraz więcej kobiet decyduje się poświęcić życie Bogu, nie wstępując przy tym do żadnego zakonu. Jakie jest źródło tego zjawiska i co ono właściwie oznacza? Spieszymy z odpowiedzią.

Dziewica jest w pełnym znaczeniu tego słowa kobietą, która nie uczestniczyła jeszcze w stosunku seksualnym. Dla mężczyzny w tej samej sytuacji życiowej zarezerwowany jest termin prawiczek. Na przestrzeni lat znaczenie dziewictwa jako cnoty bardzo się zmieniało i przeszło prawdziwą rewolucję. Dziś ma coraz mniejszą wagę, jednakże nie dla wszystkich. Niektóre osoby dalej uznają to za jedną z najważniejszych rzeczy w życiu.

Z pewnością dlatego narodziła się w Kościele katolickim (dla którego znaczenie dziewictwa wciąż ma dużą moc) idea dziewictwa konsekrowanego. Kim są dziewice konsekrowane? We wspólnocie katolickiej jest to indywidualna forma życia konsekrowanego kobiet. W praktyce oznacza publiczne zobowiązanie się do zachowania dziewictwa przez całe życie, dokonane wobec biskupa. Dziewice konsekrowane żyjące w świecie nie są zobowiązane do życia wspólnego, takiego jak w zakonie, niemniej przysługuje im prawo zrzeszania.

W Warszawie jest coraz więcej dziewic konsekrowanych

Mimo wszechobecnego kryzysu wiary i powołań kapłańskich, o których jest bardzo głośno, z roku na rok co raz więcej kobiet decyduje się poświęcić swoje życie Bogu

Kiedy uczniowie masowo rezygnują z lekcji religii, do seminarium nie zgłaszają się nowi, potencjalni księża, dziewice konsekrowane w Warszawie mają się całkiem dobrze. W Archidiecezji Warszawskiej jest ich już ponad 30. To imponujący wynik na tle innych miast. Nie jest jednak wcale tak łatwo wejść na tą duchową drogę. Co trzeba zrobić, by stać się dziewicą konsekrowaną?

Czytaj także: Co łaska, czyli 100 zł. Ksiądz z Mazowsza podał konkretną stawkę za kolędę?

Kobiety spełniające podstawowy warunek zachowania dziewictwa, które chcą poświęcić się Bogu, muszą przejść szereg procedur by stać się dziewicą konsekrowaną. Najpierw należy zaaplikować o wstąpienie do "Ordo Virginum". Kandydatka pragnąca przyjąć konsekrację zwraca się później bezpośrednio do biskupa, przedstawiając swoją prośbę oraz prosi o opinię księdza proboszcza. Musi także przedstawić władzom kościelnym swój życiorys i świadectwo chrztu. Na podstawie tych materiałów biskup podejmuje ostateczną decyzję.

- Do konsekracji można dopuszczać dziewice żyjące w świecie, które nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie żyły publicznie, czyli jawnie, w stanie przeciwnym czystości, według ogólnej opinii przez swój wiek, roztropność i obyczaje dają rękojmię, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim - czytamy na stronie konsekrowane.org. 

Dziewice konsekrowane zostają "mistycznie poślubione Chrystusowi"

Do konsekracji dochodzi podczas specjalnej, uroczystej mszy świętej, która może niektórym przypominać obrzęd zaślubin. To całkiem trafne porównanie, bowiem w ramach obrzędu konsekracji kobiety zostają "mistycznie poślubione Chrystusowi". W Archidiecezji Warszawskiej podczas ostatniej takiej uroczystości dziewice na znak konsekracji otrzymały obrączkę oraz brewiarz. Czym takie kobiety zajmują się na co dzień?

Oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Nieustannie wielbią Ojca Niebieskiego i wypraszają zbawienie świata - informuje katolicki portal.

Ile dziewic konsekrowanych żyje w ten sposób w Polsce? Według danych ze stycznia 2023 r. w Polsce jest 98 dziewic konsekrowanych, a ich liczba co roku rośnie. W ubiegłym roku w stan ten wstąpiły 33 panie. W samej Warszawie jest ich ponad 30. Stolica jednak nie dzierży palmy pierwszeństwa, bowiem najwięcej dziewic konsekrowanych należy do archidiecezji krakowskiej - jest ich tam 57. Zaczyna się moda na całożyciową abstynencję seksualną?

Ostatnia chwila by je zobaczyć: jeszcze przez tydzień w krakowskich kościołach i na ulicach można zobaczyć Bożonarodzeniowe szopki.