W Otwocku pojawiły się wyjątkowe przystanki w stylu świdermajer

2021-03-05 10:05 P.R
W Otwocku pojawiły się przepiękne przystanki w stylu świdermajer
Autor: Miasto Otwock https://www.otwock.pl/zielona-galeria-edukacyjna-przy-ul-swiderskiej,ne,mg,6,3623

Przy ul. Świderskiej w Otwocku stanęła drewniana wiata, która swoim wyglądem nawiązuje do świdermajerów. Miasto ma w planach więcej takich przystanków.

Świdermajery to drewniane domy letniskowe, z których niegdyś, na przełomie XIX i XX wieku, słynęła ta podwarszawska miejscowość. Cechą charakterystyczną tych wyjątkowych domów były drewniane ażurowe zdobienia ganków i werand oraz szpiczaste zwieńczenie dachów.

Przystanek w stylu świdermajer - gdzie się pojawił?

Wyjątkowa wiata wykonana z drewna świerkowego stanęła na przystanku w rejonie skrzyżowania ulic Andriollego, Świderskiej i Kupieckiej. Jest realizacją „zielonej galerii edukacyjnej”, a wewnątrz niej umieszczono tablice edukacyjne z opisami lokalnej historii i ptaków zamieszkujących pobliskie, otwockie lasy. Co ciekawe, to już drugi taki przystanek w Otwocku. Pierwszy stanął w 2019 r. u zbiegu ulic Andriollego, Pułaskiego i Partyzantów.

W Otwocku pojawiły się przepiękne przystanki w stylu świdermajer
Autor: Miasto Otwock https://www.otwock.pl/zielona-galeria-edukacyjna-przy-ul-swiderskiej,ne,mg,6,3623

Jak informuje prezydent Otwocka Jarosław Margielski, wiaty przystankowe z elementami świdermajer w formie galerii edukacyjnych są elementem zmiany wizerunku miasta, "który miasto będzie sukcesywnie realizować, zwłaszcza w centralnych częściach". Koszt jednej wiaty to 25 tys. zł. Znaczną jej część, 20 tys. zł, wyłożyły Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ramach programu "wzMOCnij swoje otoczenie”.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

W pobliżu Węgorzyna powstaje azyl dla zwierząt