półmaraton warszawski

i

Autor: materiały prasowe

tysiące biegaczy

W niedzielę na ulice Warszawy ruszą tysiące biegaczy. Kierowców czekają utrudnienia

2023-03-26 9:10

W niedzielę 26 marca na ulice Warszawy ruszą uczestnicy 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego. Z tego powodu na utrudnienia powinni przygotować się zarówno kierowcy, jak i pasażerowie komunikacji miejskiej. Kiedy zostaną wprowadzone pierwsze objazdy?

Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski - kiedy?

W niedzielę ulicami stolicy przebiegnie ok. 15 tys. uczestników 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego oraz towarzyszącego mu New Balance Biegu na Piątkę. Pierwsze utrudnienia wystąpią już w piątek.

Czytaj również: Ruszyły zapisy na 45. Maraton Warszawski. Sprawdź, jak dołączyć do biegu

Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski - utrudnienia dla kierowców

- Rywalizacja na 5 km rozpocznie się o godz. 10 (po zmianie czasu na letni), a półmaraton o godz. 11. Start obu biegów odbędzie się z ul. Konwiktorskiej, metę zaplanowano na Wisłostradzie w rejonie Multimedialnego Parku Fontann. Uczestnicy pierwszego biegu dobiegną przez Żoliborz do placu Wilsona, a stamtąd prosto do mety. Półmaratończycy dotrą na Bielany, przez most Gdański przebiegną na Pragę, wrócą na lewy brzeg mostem Świętokrzyskim i przez Powiśle dotrą do mety - przekazał stołeczny ratusz.

Z ruchu wyłączonych będzie szereg ważnych ciągów komunikacyjnych – m.in. część Wisłostrady, most Świętokrzyski oraz jednokierunkowo most Gdański.

W związku z przygotowaniami do obu biegów ruch na ulicach w okolicach startu i mety będzie ograniczany już na kilka godzin przed rozpoczęciem zmagań.

W piątek, 24 marca, o godz. 10 z ruchu wyłączony zostanie skrajny prawy pas ul. Wybrzeże Gdańskie, na odcinku od mostu Gdańskiego do ul. Grodzkiej, na jezdni w stronę Wilanowa. Następnego dnia, w sobotę, 25 marca, o godz. 20 na tym samym fragmencie Wisłostrady wyłączone z ruchu zostaną już dwa pasy, a kierowcy stracą możliwość skrętu w ul. Sanguszki, która zostanie zamknięta na całej długości. Dwie godziny później, czyli o godz. 22, jezdnia Wisłostrady prowadząca w kierunku Wilanowa zostanie zamknięta dla ruchu na odcinku od ul. Krasińskiego do Grodzkiej. Ruch w stronę Wilanowa, najpierw po jednym pasie, wróci w niedzielę o godz. 18, a ok. godz. 20 dla kierowców dostępne już będą dwa pasy ruchu, natomiast po godz. 22 cała szerokość jezdni. Druga nitka Wybrzeża Gdańskiego i Wybrzeża Gdyńskiego, prowadząca w kierunku Bielan, będzie cały czas przejezdna.

Także w sobotę, o godz. 18, wyłączona z ruchu zostanie ul. Konwiktorska. Ruch kołowy wróci na nią następnego dnia ok. godz. 18.

Natomiast w niedzielę rano, o godz. 8, zamknięta zostanie ul. Zakroczymska na odcinku od ul. Szymanowskiej do Konwiktorskiej. Ruch na tę drogę wróci tego samego dnia o godz. 18.

Zawodnicy rywalizujący w New Balance Biegu na Piątkę sygnał do startu usłyszą o godz. 10. Po rozpoczęciu rywalizacji na ul. Konwiktorskiej biegacze przemieszczać się będą ulicami: Muranowską (jezdnia w kierunku Stawki, zamknięta w godz. 9.30-12, brak przejazdu w ul. Bonifraterską i Międzyparkową), Andersa (zamknięta w godz. 9.30-12), Mickiewicza (zamknięta wschodnia połowa jezdni, bez możliwości wyjazdu z ul. Zajączka (z obu stron), w godz. 9.30-12.30; dopuszczony jednokierunkowy ruch, na odcinku od pl. Wilsona do ul. Zajączka, a następnie na pl. Wilsona skręcą w ul. Krasińskiego (będzie zamknięta dla ruchu w godz. 9.30-12.30), by zbiec do Wisłostrady i dostać się nią do mety zlokalizowanej za ul. Sanguszki.

Uczestnicy półmaratonu swoją rywalizację rozpoczną na analogicznej trasie. O godz. 11 wystartują z ul. Konwiktorskiej i pobiegną Muranowską, Andersa, Mickiewicza do pl. Wilsona. Ale potem dalszym odcinkiem ul. Mickiewicza pobiegną w stronę ronda Ruda (jezdnia w kierunku Bielan, zamknięta w godz. 10.30-12.30). Tam skierują się na ulicę Rudzką, którą dotrą do Lektykarskiej i dalej do Podleśnej (te ulice będą zamknięte dla ruchu w godz. 10.30-12.30). Następnie skręcą w lewo w ul. Gwiaździstą (zamknięta w godz. 10.30-13), by dobiec do Wybrzeża Gdyńskiego (wyłączona z ruchu jezdnia w stronę Wilanowa, już od mostu Marii Skłodowskiej-Curie w godz. 10.30-13). Przed mostem Gdańskim zawodnicy skręcą w ul. Krajewskiego, a potem w ul. Jeziorańskiego, podbiegną pod wiaduktem kolejowym i ul. Zakroczymską do Szymanowskiej i Słomińskiego (ulice te będą zamknięte w godz. 10-13.30).

Wyjazd z domów i bloków położonych w sąsiedztwie ul. Podleśnej będzie możliwy jednym pasem jezdni, wydzielonym na odcinku od ul. Klaudyny do Gwiaździstej, prowadzącym w stronę parku Kępa Potocka. Wjazd na ul. Podleśną będzie niemożliwy. Na otwartym odcinku ul. Gwiaździstej możliwy będzie zarówno wjazd, jak i wyjazd z osiedli. Kierowcy będą mogli tędy dojechać do skrzyżowania z ul. Krasińskiego i pod wiaduktem dostać się na wschodnią jezdnię Wisłostrady, prowadzącą w stronę Łomianek.

Na praską stronę Warszawy zawodnicy przedostaną się mostem Gdańskim (jezdnia w stronę Pragi będzie zamknięta w godz. 10.30-13.30; w stronę Śródmieścia przeprawa będzie cały czas przejezdna). Następnie pobiegną ulicami Starzyńskiego (poruszać się będą wiaduktem nad rondem Starzyńskiego, jezdnia w kierunku Targówka będzie zamknięta w godz. 11-13.30), Namysłowską, Ratuszową (wyłączone z ruchu w godz. 11-14), Wybrzeżem Helskim i Wybrzeżem Szczecińskim (nieprzejezdne w godz. 11-14.30), Okrzei, Jagiellońską, Sokolą i Zamoście (wszystkie będą zamknięte dla ruchu w godz. 11-14.30). Następnie zawodnicy ponownie wbiegną na ul. Wybrzeże Szczecińskie, by dostać się do mostu Świętokrzyskiego (zamknięty w obu kierunkach w godz. 11-15).

Ulica Słomińskiego zostanie zamknięta na odcinku od ronda Zgrupowania AK "Radosław" do mostu Gdańskiego w godz. 10.30-13.30. Możliwy będzie wyłącznie dojazd do posesji położonych w rejonie ul. Dawidowskiego i Inflanckiej. Wyjazd z ul. Inflanckiej na Dawidowskiego będzie niemożliwy.

Z mostu Świętokrzyskiego zawodnicy pobiegną ul. Tamka do skrzyżowania z ul. Topiel, by tam skręcić w prawo (obie ulice będą wyłączone z ruchu w godz. 11-15). Biegnąc prosto, dotrą do ul. Browarnej, z której skręcą w ul. Karową w kierunku Wisły (te dwie drogi również będą zamknięte dla ruchu w godz. 11-15). Ostatnie kilkaset metrów zawodnicy pokonają zachodnią jezdnią Wybrzeża Kościuszkowskiego i Wybrzeża Gdańskiego. Meta zmagań zlokalizowana będzie na wysokości Multimedialnego Parku Fontann (w pobliżu ul. Boleść).

W czasie trwania biegów kierowcy jadący Wisłostradą w stronę Bielan nie będą mieli możliwości wjazdu na most Śląsko-Dąbrowski oraz most Gdański.

W związku z biegami oprócz zmian w organizacji ruchu wprowadzone zostaną także ograniczenia w parkowaniu. W sobotę, 25 marca, o godz. 0.01 zacznie obowiązywać zakaz parkowania na ulicach Boleść oraz Konwiktorskiej. Tego samego dnia, ale o godz. 12 takie samo ograniczenie zostanie wprowadzone na ul. Sanguszki.

W niedzielę (26 marca, w godz. 0.01-23.59) zakaz parkowania zostanie wprowadzony na szeregu ulic, którymi przemieszczać się będą biegacze, ale także na trasach objazdowych do zamkniętych ciągów komunikacyjnych. Ograniczenia w parkowaniu obwiązywać będą na ulicach: Franciszkańskiej (u zbiegu z Freta), Dawidowskiego (zatoka na jezdni zachodniej, od Inflanckiej do Andersa), Mickiewicza (na odcinku od pl. Wilsona do Klaudyny, na jezdni w stronę Bielan), Rudzkiej, Lektykarskiej, Podleśnej, Krasińskiego (na jezdni w stronę Wisły, na odcinku od pl. Wilsona do Wisłostrady), Dymińskiej (u zbiegu z Krajewskiego), Krajewskiego (od Wisłostrady do ul. Jeziorańskiego), Szymanowskiej, Namysłowskiej, Ratuszowej, Okrzei, Jagiellońskiej (na odcinku od Okrzei do Zamoyskiego), Sokolej, Tamce, Topiel, Browarnej oraz Karowej.

Czytaj również: 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski. Data, trasa, zapisy

Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski - utrudnienia dla komunikacji miejskiej

Z utrudnieniami muszą się też liczyć pasażerowie komunikacji miejskiej.

Pierwsze zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wprowadzone będą już w piątek, 24 marca, o godz. 10. Zawieszone wówczas zostaną przystanki Boleść 01 i Podzamcze 01 (dla autobusów linii 185 w kierunku Mokotowa). W sobotę, 25 marca, kiedy po godz. 18 zamknięta dla ruchu zostanie ul. Konwiktorska, autobusy linii 178 i 503 będą kierowane do pętli Esperanto. Następnie od godz. 22, autobusy linii 185, tylko w stronę krańca Ursynów Zach., pojadą trasą objazdową ulicami Andersa i pl. Bankowy, omijając zamkniętą jezdnię Wisłostrady w kierunku Wilanowa.

W niedzielę, 26 marca, w godz. 9.30-15, zamykane będą ulice na trasach obu biegów. Kursujące tamtędy autobusy oraz tramwaje, wraz z wyłączeniem kolejnych odcinków dróg i przemieszczaniem się biegaczy, będą etapowo kierowane na objazdy. Trasami zmienionymi będą kursować tramwaje linii: 6, 15, 20, 28 oraz 78, a także autobusy kursujące na liniach: 102, 106, 114, 116, 118, 122, 125, 127, 135, 146, 147, 157, 162, 166, 169, 170, 178, 181, 185, 197, 202, 212, 409, 500, 503, 509 i 518.

- Organizatorzy zachęcają, by na start dotrzeć komunikacją miejską. Uczestnicy 17. Nationale Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego i New Balance Biegu na Piątkę w niedzielę, 26 marca, na podstawie numeru startowego będą uprawnieni do nieodpłatnych przejazdów środkami Warszawskiego Transportu Publicznego (autobusami, tramwajami, metrem, pociągami SKM, KM i WKD) w granicach 1. strefy biletowej ZTM - poinformował ratusz.

Polka mistrzynią Europy w maratonie! Gdyby nie Wojsko Polskie, to nie byłoby tego sukcesu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE