Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Z kraju

Złodzieje znakują mieszkania! Na te symbole przy drzwiach warto zwrócić uwagę

2023-08-17 9:38

Dziwne symbole narysowane przy drzwiach mieszkania nie zawsze oznaczają chuligański wybryk. Wiele niepozornych znaczków to tajny kod złodziei. Jakiś czas temu oznakowano w ten sposób mieszkania w bloku na warszawskim Imielinie. Co oznaczają złodziejskie znaki i co zrobić, jak je zauważymy?

Jak złodzieje oznaczają mieszkania?

Jak na początku roku informował portal Haloursynow.pl, w bloku przy ul. Hirszfelda w Imielinie przy mieszkaniach lokatorów pojawiły się czerwone kropki. Niepozorne znaki umieszczono przy siedmiu mieszkaniach na czterech piętrach budynku. Według mieszkańców bloku to znak, że oznakowane w ten sposób mieszkania mogą stać się celem złodziei.

Nie jest niczym nowym, że złodzieje przed włamaniem się do mieszkania często je obserwują, żeby dowiedzieć się o przyzwyczajeniach lokatorów albo sprawdzić, co znajduje się w środku. Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy mieszkańcy są w domu, jest narysowanie kredą znaku przy drzwiach (najczęściej przy dzwonku). Jeśli taki symbol nie zostanie usunięty, oznaczać to może, że mieszkańcy są np. na wakacjach i złodzieje mogą spróbować włamać się do pustego mieszkania.

Metod złodziei na sprawdzenie tego, czy ktoś jest w mieszkaniu, jest kilka. O nieobecności właścicieli mogą świadczyć zalegające ulotki w skrzynce na listy lub na wycieraczce, zgaszone światło w mieszkaniu po zachodzie słońca. Sposobem na sprawdzenie, czy ktoś jest w domu, jest również naklejenie na zamek taśmy klejącej. Jeśli nie zostanie ona zerwana z dziurki od klucza, oznacza to, że nikt nie wchodził do mieszkania. Podobnie jest ze znakami – jeśli ich nie usuniemy, może to być sygnał dla włamywaczy, że nie ma nas w domu.

Znaki złodziei — co oznaczają rysunki przy drzwiach?

Złodzieje często oznaczają miejsca, które wytypowali do rabunku w specjalny sposób. Zakodowane wiadomości zostawiają przy drzwiach lub chodniku pod domem. Znaki często rysowane są kredą. Za niepozornymi symbolami kryć mogą się jednak szczegóły dotyczące posesji.

  • Rysunek w kształcie diamentu oznacza, że budynek jest niezamieszkany;
  • Trójkąt oznacza, że w danym miejscu mieszka samotna kobieta;
  • Krzyżyk, że istnieje plan włamania;
  • Wzór zygzaku oznacza, że posesji strzeże pies;
  • Grecka alfa informuje o zainstalowanym alarmie;
  • Przekreślony okrąg to symbol oznaczający, że w domu nie znajduje się nic wartego wyniesienia.

Oczywiście znaki mogą zostać zmienione, w różnych krajach wyglądają one inaczej. Poniżej artykułu znajdziecie przykłady złodziejskich znaków z Wielkiej Brytanii. Najważniejsze jest, to by, w momencie, kiedy zauważymy niepokojące znaki lub zachowanie osób, które „błąkają się” po klatce, poinformować o tym policję i sąsiadów, a znaki zmyć.

Defilada wojskowa 2023 w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Groza w Krakowie. Przystawił kobiecie pistolet do głowy! W policjanta rzucił nożem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE