Wraz z nadejściem października, musimy przygotować się na zwiększoną emisję zanieczyszczeń.

i

Autor: materiały prasowe Wraz z nadejściem października, musimy przygotować się na zwiększoną emisję zanieczyszczeń.

Uwaga! Rozpoczyna się sezon wzmożonego smogu. W ochronie twojego zdrowia może pomóc oczyszczacz powietrza

2021-10-12 13:18

Smog szkodzi zdrowiu - w obecnych czasach już niewiele osób ma co do tego wątpliwości. Sceptycy nazywają go zwykłą mgłą, jednak naukowcy alarmują, że nie ma w tym ani krzty prawdy. Pomiary i prowadzone badania udowadniają, że ta szarawa aura zawiera mnóstwo toksycznych związków chemicznych, które oddziałują na organizmy żywe. Niektóre z nich mogą nawet kumulować się w ludzkich organach, prowadząc do długotrwałych skutków ubocznych.

Wraz z nadejściem października, musimy przygotować się na zwiększoną emisję zanieczyszczeń. Dlaczego chorobotwórcza mgła pojawia się właśnie wtedy i trwa aż do końca maja? Jakie ryzyko zdrowotne niesie za sobą wdychanie zawieszonych w powietrzu pyłów? Jak możemy pomóc swoim drogom oddechowym w tym czasie?

Smog - niewidzialny wróg! Czym właściwie jest smog i jakie konsekwencje niesie dla naszego zdrowia?

Smog widać gołym okiem. Przypomina mgłę rozpościerającą się nad powierzchnią ziemi. Wysokie budynki w miastach stają się niewyraźnymi zarysami na horyzoncie, a wyższe piętra zupełnie znikają w pola widzenia skrywając się w szarości powietrza. Na wsiach natomiast ta gęsta, toksyczna powłoka ściele się nad rozległymi polami, przywodząc na myśl sceny wyjęte z horroru. Wizualne podobieństwo do filmu grozy to jednak nie wszystko, ponieważ prawdziwy horror odgrywa się w organizmie, do którego dostaje się mieszanka szkodliwych substancji zawartych w smogu.

Mieszanina szkodliwych związków chemicznych wchodzących w skład smogu sieje spustoszenie w organizmie, do którego przedostaje się w trakcie oddychania. Cząsteczki powietrza dostające się do płuc i wędrujące po całym organizmie, by zasilić każdą z komórek ciała powinny być czyste, rześkie i odżywcze. Jednak w obecnych czasach trudno o oddychanie nieskażonym powietrzem. W dalszej części artykułu znajdują się pomocne wskazówki nakreślające w jaki sposób uzdatnić powietrze w otoczeniu, w którym przebywamy. Zastosowanie się do nich, pozwoli utrzymać ciało i umysł w lepszej kondycji. Podjęcie właściwych kroków pomoże zachować zdrowie i uniknąć przykrych skutków wdychania smogu. Świadomość zagrożeń związanych z zanieczyszczonym powietrzem niesie za sobą pozytywne konsekwencje w postaci refleksji nad tym, co dociera do naszych płuc. Budzi także chęć wprowadzenia do codzienności rozwiązań, które poprawią jakość życia i pozwolą cieszyć się zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Gdy za oknem pojawia się smog, możemy być pewni, że jest to wynik zawieszenia w powietrzu przede wszystkim takich związków chemicznych, jak:

  • tlenek węgla,
  • tlenek azotu,
  • wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne,
  • pyły PM10 i PM2.5.

Sprawdź to! Oczyszczacz Powietrza Boneco H300

Uwaga! Rozpoczyna się sezon wzmożonego smogu. Jak chronić nim zdrowie?

i

Autor: materiały prasowe Uwaga! Rozpoczyna się sezon wzmożonego smogu. Jak chronić nim zdrowie?

Smog - dlaczego występuje od października do końca maja?

Gdy temperatura za oknami spada, rozpoczyna się sezon grzewczy, wzrasta przez to ilość zanieczyszczeń wypuszczanych do atmosfery. Ogrzewanie domów, mieszkań i lokali użytku publicznego skutkuje mnóstwem związków chemicznych uwalnianych do powietrza. Dochodzi do tego fakt, że obecnie polskie zimy przebiegają bez obecności silnych wiatrów, przez co smog nie może zostać rozproszony. Duża wilgotność występująca na terenie kraju również sprzyja zawieszaniu się związków chemicznych w powietrzu. Wszystkie wymienione składowe występują właśnie w okresie od października do maja, przez co jesteśmy otoczeni szarawą, trującą mgłą przez większą część roku.

Jak Polska wypada na tle innych krajów pod względem zanieczyszczeń powietrza?

Z raportu IQ Air, gdzie według indeksu US AQI na bieżąco podawane są wartości zanieczyszczeń, możemy dowiedzieć się, że ponad 90 proc. globalnej populacji oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Szwajcarzy raportują w IQ Air, że zanieczyszczenia powietrza to obecnie największe światowe zagrożenie dla środowiska, otaczającej nas fauny i flory, a także dla ludzkiego zdrowia. Co więcej, podejrzewa się, że zły stan atmosfery może sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19.

Jak wobec tych danych możemy chronić siebie i bliskich przed szkodliwym działaniem smogu?

Warto wziąć pod uwagę polepszenie jakości powietrza tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Należy zadbać o otoczenie, w którym przebywamy w trakcie pracy, a także o stan wdychanego powietrza podczas relaksu i odpoczynku. Wyeliminowanie z powietrza toksycznych związków chemicznych to zadanie dla oczyszczaczy powietrza. Jednak należałoby zwrócić uwagę na jakość i parametry stosowanego urządzenia, żeby mogło służyć efektywnie przez długi czas.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Jakie kryteria wziąć pod uwagę by spełniał on swoją rolę?

Robiąc przegląd urządzeń do oczyszczania powietrza trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy określić jaka powierzchnia pomieszczenia ma zostać oczyszczona, ponieważ każde z urządzeń posiada specyfikację, w której określa się na jakich przestrzeniach jest najbardziej wydajne. Zatem jeśli chcemy, by oczyszczacz powietrza mógł działać z pełną efektywnością, trzeba przestrzegać zaleceń producenta co do optymalnej wielkości pomieszczenia.

Idealnym przykładem spajającym ze sobą te funkcje jest oczyszczacz i nawilżacz powietrza szwajcarskiej marki Boneco H300. Oczyszczacz i nawilżacz powietrza Boneco H300 to urządzenie bardzo wysokiej jakości. Będzie doskonałym wyborem dla alergików, ponieważ posiada dwa kompatybilne filtry - wstępny oraz przeciwpyłkowy. Efektywnie wyłapuje z powietrza zanieczyszczenia i alergizujące pyłki niezależnie od pory roku. Będzie niósł ukojenie dla dróg oddechowych alergików nawet w okresie wzmożonego pylenia. Funkcja nawilżająca powietrze jest automatycznie dostosowywana do aktualnej wilgoci w przestrzeni, w której został umieszczony. Wbudowany mechanizm jest w stanie przeprowadzić analizę wilgotności otoczenia i dostosować swoje działanie do stanu powietrza. Mata ewaporacyjna wchodząca w skład urządzenia to element odpowiadający za wyłapywanie z otoczenia drobinek kurzu, brudu i pyłków wzmagających objawy alergii. Zastosowanie maty ewaporacyjnej pozwala jednocześnie nawilżać powietrze w optymalny sposób. Przesuszenie powietrza w mieszkaniach, domach i biurach obserwuje się głównie w sezonie grzewczym. Ten czas jest niezwykle uciążliwy dla osób z problemami dróg oddechowych, w tym astmatyków i alergików. Zbyt suche powietrze sprzyja przesuszeniu błon śluzowych, drapaniu w gardle oraz napadom kaszlu. Oczy stają się podrażnione, a wtedy swędzą, szczypią i łzawią. Odpowiednia wilgotność powietrza przynosi natychmiastową ulgę, będzie przyczyniać się także do długofalowej poprawy stanu zdrowia. Jeśli chcemy, by nasza przestrzeń była nie tylko oczyszczona z zanieczyszczeń i wypełniona nawilżonym powietrzem, ale również pachnąca, wtedy możemy czerpać korzyści z jeszcze jednej funkcji urządzenia Boneco H300. Dzięki specjalnemu zbiorniczkowi na olejki zapachowe, będziemy cieszyć się wonią olejków eterycznych wypełniającą pomieszczenie. Genialnym pomysłem jest przystosowanie urządzenia do aplikacji mobilnej. Za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na smartfon możemy sterować oczyszczaczem powietrza i dostosowywać tryb jego pracy do swoich potrzeb. Ponadto Boneco H300 ma wbudowany timer, dzięki któremu możemy ustawić godzinę włączenia lub wyłączenia urządzenia, by działało w określonych porach nawet bez naszego nadzoru. Oczyszczacz wyświetla informacje o bieżącej temperaturze na zewnątrz, a żebyśmy nie musieli pamiętać o wymianie filtrów i elektrody Ionic Silver Stic, producent dołączył do urządzenia funkcję informującą o poziomie zużycia tych elementów. Więcej informacji o Boneco H300 znajdziesz tutaj >>>

Filtracja powietrza w domu to antidotum na problemy z drogami oddechowymi. Rynek oczyszczaczy oferuje nowoczesne urządzenia, które są w stanie nie tylko wyeliminować z powietrza szereg szkodliwych substancji, alergenów, bakterii i wirusów. Potrafią też wypełnić przestrzeń takimi jonami, jakie występują na terenach zalesionych.

Kolejną cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę są tryby pracy.

Tryb cichy - niezwykle przydatny, gdy oczyszczacz powietrza ma docelowo trafić do sypialni lub pokoju dziecięcego. Na rynku pojawiły się urządzenia działające na tyle cicho, żeby nie zaburzać naturalnego cyklu snu. Nie chcemy przecież, by za cenę czystego powietrza w sypialni, oczyszczacz wybudzał nas i członków naszej rodziny. Zastanówmy się także, czy chcemy samodzielnie dostosowywać wszystkie parametry urządzenia, czy może lepszym rozwiązaniem będzie sprzęt z trybem automatycznym. Oczyszczacz powietrza z trybem automatycznym sam dobiera parametry na podstawie analizy jakości powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Jeśli chcemy, by oczyszczacz mógł działać przez określony czas, po czym sam się wyłączał, wtedy postawmy na taki sprzęt, który jest wyposażony w timer.

Producenci zadbali, by w jednym urządzeniu połączyć funkcje takie jak - oczyszczanie powietrza przy jednoczesnym nawilżaniu czy też jonizacji.

Przed zakupem urządzenia warto zdiagnozować jakość i wilgotność powietrza w naszym domu, by wybrać urządzenie które w pełni zaspokoi nasze potrzeby.