Uwaga, policja wydała ostrzeżenie. W kilka chwil możesz stracić oszczędności

2022-08-09 11:20
Uwaga, policja wydała ostrzeżenie. W kilka chwil można stracić oszczędności
Autor: Materiały własne

Policja ostrzega przed złodziejami, którzy posuwają się do coraz zmyślniejszych oszustw, aby tylko móc wykorzystać ufność ofiary. Coraz częściej przestępcy podają się na przykład za kontrolerów instalacji gazowych, czy hydraulików. Kiedy już zostaną wpuszczeni do mieszkania przez lokatora, wynoszą z niego wszystko, co najcenniejsze.

Złodzieje doskonale wiedzą, że społeczeństwo stara się skutecznie chronić przed ich oszustwami, dlatego też cały czas wymyślają nowe sposoby na dostanie się do lokum ofiar. "Uważaj, kogo wpuszczasz do swojego mieszkania!" - apelują więc policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI. 

Mundurowi przygotowali całą listę kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę, gdy ktoś obcy zapuka do naszych drzwi lub kręci się po klatce schodowej. Warto zapoznać się z poradami funkcjonariuszy, aby móc odpowiednio zabezpieczyć się przed potencjalną próbą kradzieży i nie dać się oszukać.

Jak się chronić przed złodziejami?

"Jeśli ktoś podaje się za pracownika administracji, gazowni, hydraulika, przedstawiciela organizacji charytatywnej, zanim go wpuścisz, zadzwoń do instytucji lub organizacji, na którą się powołuje i spytaj, czy taki człowiek miał Cię odwiedzić" - radzą policjanci. Zalecają również sprawdzenie dokumentu potwierdzającego tożsamość danej osoby. 

Poza tym instytucje, które wysyłają swoich przedstawicieli do mieszkańców, powinny wcześniej o tym informować. Warto sprawdzać ogłoszenia na klatkach schodowych i odpowiednio weryfikować ich prawdziwość. Szczególną ostrożność lepiej zachować przy informacjach telefonicznych, gdyż nie mamy pewności, kto tak naprawdę siedzi przy słuchawce.

"Nie wierz w nagłe, troskliwe wizyty bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat, znajomych, kolegów członków rodziny czy sąsiadów, którzy rzekomo co dopiero się wprowadzili" - apelują funkcjonariusze. Nie można nabierać się również na sztuczkę z prośbą zostawienia wiadomości do sąsiada, gdyż ewentualne odejście od drzwi, aby coś zapisać, może skończyć się wtargnięciem obcego do mieszkania.

Jeśli nieznajomi, podający się np. za kominiarzy, przychodzą we dwóch, trzeba dokładnie obserwować obu. Podobnie rozważnie należy postępować ze "sprzedawcami", którzy w trakcie prezentacji towaru mogą próbować dokonać kradzieży. 

"Bądź szczególnie ostrożny, jeśli osoba odwiedzająca żąda pieniędzy np. pierwszej raty, bądź zaliczki. Nie spiesz się z podjęciem decyzji, zastanów się na spokojnie, czy taka transakcja jest dla Ciebie faktycznie korzystna. Pamiętaj, że zawsze możesz zapłacić później, np. przelewem lub na poczcie. Nie daj się nabrać na promocje przygotowane specjalnie dla Ciebie" - przekazali mundurowi.

Poza tym funkcjonariusze przypomnieli, że lepiej nie zapraszać do mieszkania osób, które proponują pomoc z wniesieniem zakupów. Warto również w podejrzanych sytuacjach współpracować z sąsiadami oraz zawiadamiać policję.

A co zrobić, jeśli oszuści zdążą już wejść do naszego mieszkania?

"Dokładnie zapamiętaj ich twarze i jak najwięcej szczegółów z ich ubioru. Nie reaguj panicznie. Jeśli będą wiedzieć, że ich zdemaskowałeś, mogą w zrobić Ci krzywdę. Najlepiej idź pod pozorem pożyczenia pieniędzy do sąsiada i tam dyskretnie poproś go o zawiadomienie Policji. Jeśli nie masz takiej możliwości, po wyjściu oszustów dzwoń na policję. Pamiętaj, że lepiej stracić pieniądze niż życie" - apelują służby.

Ukląkł, przeżegnał się i okradł kościelną skarbonę! Pobożny złodziej z Myślenic zatrzymany
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE