Oszustwo

i

Autor: Unsplash

Uwaga na wiadomości o zwrocie podatku! Oszuści mają nowy cel

2023-02-27 9:22

W lutym rozpoczęło się wielkie rozliczanie podatków. Wielu Polaków otrzyma zwroty, które zasilą ponownie ich domowy budżet. W tym okresie trzeba szczególnie uważać na wiadomości od oszustów, którzy chcą nam zaszkodzić. Bank Millenium ostrzega swoich klientów i wzbudza tym czujność wszystkich innych użytkowników bankowości internetowej.

Rozliczanie PIT za 2022 rok to obecnie gorący temat. Wiele osób zastanawia się, jak szybko dostać zwrot podatku i do kiedy złożyć PIT?  Oczywiście dodatkowe pieniądze w budżecie, zwłaszcza takie, które się nam należą to bardzo cenny element finansowego życia. W takich momentach również trzeba zachować ostrożność.

Uwaga na wiadomości o zwrocie podatku!

Dlaczego? Otóż okazuje się, że oszuści czyhają także na nasze zwroty podatków. Bank Millenium w trosce o swoich klientów wystosował specjalny komunikat.

- Cyberprzestępcy nie próżnują, tym razem podszywają się pod urzędy skarbowe. Możesz otrzymać e-mail lub SMS o zwrocie podatku – uważaj na takie wiadomości. Jeśli otrzymasz taki SMS lub e-mail, zgłoś nam to - brzmi oficjalne ostrzeżenie. 

Oszuści rozsyłają nieprawdziwe informacje o tym, że możesz otrzymać zwrot podatku. W wiadomościach znajduje się zwykle link do stron, które podszywają się pod organy podatkowe lub portale instytucji rządowych takich jak np. Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Urząd Skarbowy.

Czytaj także: mBank ostrzega swoich klientów. Jedno kliknięcie i pieniądze znikną

Jak się uchronić?

By uchronić się przed utratą pieniędzy należy nie klikać w link przesłany w takiej korespondencji. Warto w tym miejscu podkreślić, że Urzędy Skarbowe lub Ministerstwo Finansów nie proponują podatnikom odbioru nadpłaconego podatku za pośrednictwem wiadomości e-mail lub SMS. Od tej zasady nie ma wyjątków.

Co zrobić, jeśli już kliknęliśmy w taki link? Przede wszystkim nie należy podawać danych osobowych, danych do logowania w bankowości internetowej oraz numerów kont i danych kart płatniczych.

Warto też zawsze, kiedy otrzymujemy tego typu wiadomość, zwrócić uwagę na jej nadawcę i treść. Możemy zweryfikować adres strony i dane nadawcy, a jeśli w wiadomości pojawiają się błędy językowe czy ortograficzne to możemy być niemal pewni, że stykamy się z oszustwem. Takie wypadki należy zgłaszać bankowi i policji.

Czytaj także: Bank Pekao ostrzega! Przez jeden telefon można stracić całe oszczędności

Oszustwo na gazownika
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE