Uwaga na fałszywe maile! Oszuści podszywają się pod stronę rządową

2022-09-12 11:25
Uwaga na fałszywe maile! Oszuści podszywają się pod stronę rządową
Autor: Twitter.com/CERT Polska, pixabay.com Uwaga na fałszywe maile! Oszuści podszywają się pod stronę rządową

CERT Polska ostrzega przed kolejnymi oszustwami internetowymi. Uruchomiono kampanie e-mailową podszywającą się pod portal biznes.gov.pl. Jak wygląda podejrzana wiadomość i jak powinniśmy na nią zareagować?

Uwaga na fałszywe maile!

CERT Polska ostrzega przed kolejną falą oszustw, polegających na rozsyłaniu podejrzanych e-maili. Oszuści podszywają się pod stronę rządową. 

"Drogi Użytkowniku! Załącznik to oficjalne powiadomienie elektroniczne od Biznes.gov.pl. Powiadomienie będzie dostępne na Twoim Autoryzowanym Koncie od 09-08-2022 do 09-17-2022. Jeżelinie przystąpisz do jej lektury we wskazanym terminie, wywołane zostaną odpowiednie skutki, zgodne z obowiązującymi przepisami [Art. 46 Kodeksu postępowania administracyjnego.]

Wiadomość została wygenerowana automatycznie przez serwis biznes.gov.pl (prosimy na tę wiadomość nie odpowiadać)" - informują oszuści w wiadomości.

Czytaj także: Mieli oszukiwać allegrowiczów na 500 tys. zł. Prokuratura chce skazać ich bez rozprawy

- Ostrzegamy przed nową kampanią e-mailową podszywającą się pod portal http://biznes.gov.pl. Rozsyłane wiadomości informują o rzekomym powiadomieniu oczekującym w serwisie, którego kopia ma znajdować się w załączniku. W rzeczywistości jest to archiwum, w którym znajduje się złośliwy skrypt, który po otwarciu infekuje system. Hash skryptu: 37972b5b10468aabd9a3558e6f552ece60e94f7ac01ea0a806d4fc0290e92d01 - informuje CERT Polska.

Gdzie zgłosić oszustwo?

Wszelkie oszustwa należy zgłaszać na policję. CERT Polska informuje, że także przyjmuje zgłoszenia. - Wszystkie podejrzane wiadomości e-mail możecie zgłosić nam za pomocą formularza na stronie https://incydent.cert.pl, a wiadomości SMS możecie przekazać na numer 799-448-084 - czytamy na Twitterze.

Iga Światek pobije Roberta Lewandowskiego? Ekspert nie ma wątpliwości!

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. O komplecie można tylko pomarzyć

Pytanie 1 z 10
Brytyjska królowa Elżbieta II w momencie śmierci była głową państwa w...
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE