Ulga na prąd: To ostatnie dni, by złożyć oświadczenie! Jak to zrobić?

i

Autor: pixabay.com Ulga na prąd: To ostatnie dni, by złożyć oświadczenie! Jak to zrobić?

Ulga na prąd: To ostatnie dni, by złożyć oświadczenie! Jak to zrobić?

2022-11-29 8:16

To ostatni moment, by złożyć oświadczenie ws. ulgi na prąd! Termin mija w środę, 30 listopada. Osoby, które złożą dokument, będą uprawnione do korzystania w 2023 r. z energii elektrycznej po cenie 785 zł za MWh. Kto może złożyć oświadczenie?

Ulga na prąd: Do kiedy można złożyć oświadczenie?

Jak przypominało wcześniej Ministerstwo Klimatu i Środowiska na swojej stronie internetowej, aby korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł za MWh, muszą złożyć oświadczenie do swojego sprzedawcy energii w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br.. Oświadczenie można składać w formie papierowej lub elektronicznej.

Ulga za prąd: Kto może złożyć oświadczenie?

Oświadczenie mogą złożyć:

  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa
  • oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej.

Czytaj także: Zamrożenie cen prądu. Wyższe limity dla trzech grup, ale trzeba złożyć wniosek

Możliwość zastosowania ceny gwarantowanej maksymalnej ceny 785 zł za MWh wynika z ustawy o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.

Ulga na prąd dla gospodarstw domowych: Czy trzeba złożyć wniosek?

Ta sama ustawa określa również na 693 zł za MWh maksymalną cenę energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla zużycia powyżej limitów, wprowadzonych inną ustawą. Limity te w 2023 r. wynoszą 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw, w których jest osoba niepełnosprawna oraz 3 MWh dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

Resort zauważył, że gospodarstwa domowe, aby skorzystać z ceny energii elektrycznej 693 zł za MWh ponad limit 2 MWh nie muszą składać żadnego oświadczenia. Stosownego rozliczenia odbiorcy dokona samodzielnie sprzedawca energii elektrycznej. Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenia - do 30 czerwca 2023 r. Informacje i wzory oświadczeń odbiorcy znajdą u swoich sprzedawców energii.

Dodatek na zakup opału. Do kiedy złożyć wniosek?

30 listopada mija też termin składania przez odbiorców wrażliwych wniosków o dodatki na zakup opału. Wniosek dotyczy takich podmiotów jak szpitale, szkoły i przedszkola, ośrodki pomocy społecznych, placówki kulturalne, placówki opiekuńczych, itp. Na podstawie wniosku podmioty te mogą ubiegać się o dodatek na zakup opału, w tym: węgla, brykietu i pelletu węglowego oraz pelletu drzewnego, drewna kawałkowego i innych rodzajów biomasy, gazu skroplonego LNG lub oleju opałowego.

Slang korporacyjny. Jak dobrze go znasz? Mało kto zna wszystkie odpowiedzi!

Pytanie 1 z 7
"Workflow" - co kryje się pod tym hasłem?
Opustoszałe osiedle Dudziarska na Pradze-Południe. „Miejsce o potencjale czarnobylskim”
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE