Będzie zielono

Ul. Chmielna zmieni się nie do poznania. Wiemy, kiedy powinny ruszyć prace

2023-03-21 16:58

Ul. Chmielna w Warszawie już wkrótce przejdzie prawdziwą metamorfozę. Będzie bardziej zielono i przyjaźnie, co ma zachęcić mieszkańców do ponownego przechadzania się w tej okolicy. Prace powinny rozpocząć się najpóźniej w sierpniu tego roku.

Warszawa przygotowuje ogłoszenie przetargu na remont zdegradowanego deptaka, który dzięki gruntownej modernizacji stanie się miejscem bardziej przyjaznym dla pieszych.

Ul. Chmielna w Warszawie zmieni się nie do poznania

- Chmielna, jeszcze 20-30 lat temu będąca wizytówką stolicy, przy której znajdowały się najdroższe lokale handlowe i usługowe, aktualnie postrzegana jest dziś jako miejsce zdegradowane i nieatrakcyjne, a zrealizowany w latach 90. remont ulicy, przekształcający ją w przestrzeń pieszą, nie przetrwał próby czasu – powiedział Michał Olszewski. - Przywracanie blasku ulicom handlowym musi rozpocząć się od zmiany przestrzeni publicznej. Jednym z elementów nowego pomysłu na Chmielną była zieleń miejska, która zmieni wygląd ulicy, poprawi jej atrakcyjność – dodał wiceprezydent Warszawy.

Zaznaczył, że raport przygotowany w 2018 roku wyraźnie wskazał, że przywracanie blasku śródmiejskim ulicom handlowym musi się zacząć od zmiany przestrzeni publicznej. - Konsekwentnie od tego czasu rozpoczęliśmy realizację szeregu projektów - dodał.

Przypomniał, że największym problemem przy projekcie "nowej" Chmielnej była zieleń, której wprowadzenie na tę ulicę wywoływało wiele kontrowersji.

- Mamy dzisiaj zaszczyt ogłosić, że projekt uzyskał już wszystkie niezbędne pozwolenia. Jesteśmy o krok od rozpoczęcia realizacji koncepcji przebudowy ulicy Chmielnej - przekazał. - Ulica Chmielna jeszcze w tym roku będzie przedmiotem gruntownej renowacji - dodał. Przypomniał, że projekt przewiduje również zmianę wyglądu ulicy Brackiej na odcinku od placu Pięciu Rogów do Al. Jerozolimskich.

Czytaj również: Znana sieć restauracji zniknie z rynku? Może zostać sprzedana

Zieleń nie przeszkadza zabytkom

Zarząd Terenów Publicznych przygotował projekt modernizacji ulicy, który zyskał przychylność mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dzięki wypracowanemu porozumieniu Chmielna zyska – już za kilkanaście miesięcy – nowy wygląd i funkcję zielonego deptaka obsadzonego drzewami i krzewami oraz wyposażonego w ławki.

- W minionych latach panowała teoria, że zieleń i zabytki się wykluczają, są dla siebie wrogami. To był błąd. Dziś wprowadzanie drzew i krzewów w zespoły zabytkowe to oczywistość. Tak robimy na Mazowszu, tak będzie również na ulicy Chmielnej, która – po latach destrukcji – wymaga zieleni, która stanowi oprawę dla zabytków – powiedział mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki.

Zaznaczył, że wpisy do rejestru nie zabraniają wprowadzania zieleni. - Zieleń może współuczestniczyć z funkcjonowaniem zabytków. Może stanowić dla nich oprawę. Zieleń to życie, zabytki to nasza przyszłość - dodał.

W ramach modernizacji Chmielnej wymieniona zostanie nawierzchnia ulicy – kostkę betonową zastąpią płyty granitowe, ale wykorzystana zostanie dotychczasowa podbudowa. Wyremontowane zostaną elementy małej architektury: murki, donice z zielenią, ławki (przy kinie Atlantic i skwerze Bukinistów) oraz słupki. Łącznie na Chmielnej znajdą się 64 szt. różnego rodzaju elementów "umeblowania" – krzeseł miejskich, ławek i ław wielkoprzestrzennych. Na skwerku przy Kinie Atlantic powstanie mała fontanna.

- Wprowadzimy – niemal nieobecną aktualnie – zieleń. Wzdłuż ulicy pojawią się szpalery drzew uzupełnione krzewami. Zaplanowaliśmy nasadzenie 95 drzew na Chmielnej i – dodatkowo – 38 na Brackiej. A także 9,5 tys. krzewów i 8,5 tys. bylin. Lokalizacja drzew została dobrana tak, aby nie przesłaniać istotnych elementów elewacji budynków oraz umożliwić funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Uwzględnimy zmiany klimatyczne w kontekście retencyjności zieleni miejskiej – drzewa i krzewy na Chmielnej absorbować będą wodę opadową – powiedziała przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady Warszawy Renata Niewitecka.

Na Chmielnej wyremontowane zostanie oświetlenie – stare latarnie zastąpią nowe, ledowe. Uregulowana zostanie kwestia parkowania i wjazdu na Chmielnej. Dotyczy to głównie ruchu samochodów dostawczych oraz samochodów aktualnie blokujących połączenie z pasażem Wiecha.

- Wszystkie zmiany na Chmielnej wpisują się w projekt Nowego Centrum Warszawy, którego jednym z elementów jest pobliski i zmodernizowany w zeszłym roku tzw. plac Pięciu Rogów – dodał wiceprezydent Olszewski.

Remont ul. Chmielnej - ile potrwają prace?

Zarząd Terenów Publicznych przygotowuje obecnie przetarg na remont Chmielnej, który ogłoszony zostanie w kwietniu. Wykonawca zostanie wybrany do końca czerwca. Rozpoczęcie robót planowane jest najpóźniej w sierpniu, a zakończenie – w zależności od warunków zimowych, które mogłyby czasowo wstrzymać roboty, ale także w zależności od etapowania robót i konieczności utrzymania stałej komunikacji do posesji – maksymalnie do końca maja 2024 roku.

Trzaskowski na Bielanach. Co zadeklarował mieszkańcom?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE