Z Warszawy

Ul. Chmielną czeka wielka metamorfoza. Wiadomo, kiedy ruszą pierwsze prace

2023-09-27 21:35

W środę, 27 września wybrano wykonawcę modernizacji ulicy Chmielnej. Wiadomo już, kiedy ruszą pierwsze prace oraz za ile powinna zakończyć się przebudowa. Jak zmieni się to miejsce?

Jest wykonawca remontu ul. Chmielnej w Warszawie

W przetargu na przebudowę ul. Chmielnej wystartowały trzy firmy. Najkorzystniejszą ofertę przygotowało konsorcjum Balzola, które wyceniło prace przy modernizacji tego traktu – na odcinku od ul. Nowy Świat do pasażu Wiecha – na 21 mln 671 tys. zł.

- Już 2 listopada rozpoczynamy prace na Chmielnej. Skończymy je w przyszłym roku, jeszcze przed wakacjami – powiedział wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - Przywrócimy rangę ul. Chmielnej jako miejsca spotkań, wypoczynku i spacerów oraz najważniejszej ulicy handlowej w Warszawie. Chmielna zyska formę i funkcję zielonego deptaka – wyposażonego w ławki oraz obsadzonego drzewami i krzewami – dodał.

Według harmonogramu jeszcze w październiku przygotowane i zatwierdzone zostaną projekty czasowej organizacji ruchu na ul. Chmielnej.

Jak zmieni się ul. Chmielna w Warszawie?

Przygotowany przez Zarząd Terenów Publicznych projekt modernizacji ulicy zyskał przychylność mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Dzięki wypracowanemu porozumieniu Chmielna zyska nowy wygląd i funkcję zielonego deptaka obsadzonego drzewami i krzewami oraz wyposażonego w ławki - wyjaśnił ratusz.

Projekt modernizacji zakłada m.in. wymianę nawierzchni ulicy – kostkę betonową zastąpią płyty granitowe, ale wykorzystana zostanie dotychczasowa podbudowa. Wyremontowane zostaną elementy małej architektury: murki, donice z zielenią, ławki (przy kinie Atlantic i tzw. skwerze bukinistów) oraz słupki. Na skwerku przy Kinie Atlantic powstanie mała fontanna.

Wzdłuż ulicy pojawią się szpalery drzew uzupełnione krzewami. Posadzonych zostanie 95 drzew na Chmielnej i – dodatkowo – 38 na Brackiej, a także 9,5 tys. krzewów i 8,5 tys. bylin.

Na Chmielnej wyremontowane zostanie oświetlenie – stare latarnie zastąpią nowe, ledowe. Uregulowana zostanie też kwestia parkowania i wjazdu.

Warszawianka Roku 2023. Znamy 10 kandydatek! Tym kobietom nie jest wszystko jedno
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE