Uczelnie zmieniają terminy rekrutacji. Co to oznacza dla przyszłych studentów?

2020-05-25 14:29
Uczelnie zmieniają terminy rekrutacji
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Uczelnie wyższe zmieniają terminy rekrutacji. W wielu przypadkach zapisy na studia zostały przesunięte na lipiec. Wprowadzenie zmian jest konieczne ze względu na zmianę harmonogramu matur. Egzaminy dojrzałości rozpoczną się dopiero 8-ego czerwca, czyli ponad miesiąc później niż planowano. Ich wyniki będą znane dopiero na początku sierpnia. Co to oznacza dla studentów? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Do kiedy trwa rekrutacja na studia?

Rekrutacja na większości uczelni została przesunięta. Oznacza to, że studenci będą mieli więcej czasu na złożenie odpowiednich dokumentów, ale później niż do tej pory dowiedzą się, czy zostali przyjęci na studia.

Czytaj także: Studenci UW nie wrócą na uczelnie? Obrony i sesja mogą odbywać się online

- Początek zapisów będzie 1 lipca. Przewidujemy, że to będzie do 12 sierpnia. Chodzi o to, że gdy uczeń ma maturę już w rękach, żeby mógł skorygować jeszcze te rzeczy, na które się zapisał - mówi pełnomocnik rektora Politechniki Warszawskie ds. przyjęć na studia Zdzisław Mączeński.

Czytaj także: Wyciek danych na Politechnice Warszawskiej: nazwiska, numery PESEL i dowodów osobistych. Czy trzeba unieważnić dokumenty?

Rekrutacja online

Na wielu uczelniach cały proces rekrutacji odbywa się w formie online. Dopiero po przyjęciu na studia należy pojawić się w jednostce fizycznie i dostarczyć niezbędne dokumenty. Jednak w przypadku niektórych kierunków konieczne są dodatkowe egzaminy lub rozmowa kwalifikacyjna.

- Są kierunki, na których są egzaminy wstępne, dodatkowe lub rozmowy kwalifikacyjne. Są to np. kierunki anglojęzyczne, jak archeologia po angielsku. Na tych kierunkach będzie trzeba się pojawić podczas procesu rekrutacyjnego - mówi rzeczniczka UW, Anna Korzekwa-Józefowicz i dodaje, że uczelnia rozważa możliwość przeprowadzenia tych egzaminów bądź rozmów w formie online.

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji na studia znajdują się na stronach poszczególnych uczelni.

Studenci z Warszawy wydrukowali już 10 tys. przyłbic
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE