ZUS

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne

Zaniżone emerytury tysięcy Polaków. ZUS ujawnia skalę nieprawidłowości

Tysiące Polaków może mieć nieprawidłowo wyliczone emerytury. Tylko w latach 2016-2022 zbyt niskie świadczenie otrzymywało ponad 17 tys. emerytów! ZUS wypłaci im wyrównanie, ale tylko za trzy ostatnie lata.

Błędnie wyliczone emerytury. ZUS ujawnia skalę nieprawidłowści

– W ZUS, zgodnie z informacjami przekazanymi przez prezes ZUS, w latach 2016-2022 ujawniono 17 145 błędnie wydanych decyzji – poinformował wiceminister rodziny Stanisław Szwed w odpowiedzi na interpelację posłanek KO. Wyrównania do wysokości należnego świadczenia, które zostały spowodowane błędem pracownika miało miejsce w 16 008 sprawach - opisuje Fakt.pl.

Wiceminister przekonuje, że skala ujawnionych pomyłek nie jest duża. – Liczba błędnie wydanych decyzji stanowi 0,038 proc. załatwionych we wskazanym okresie wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe – podkreślił Szwed, zaznaczając, że "sprawy, w których doszło do ustalenia nieprawidłowej wysokości świadczenia nie są rezultatem celowego działania".

- Prezes ZUS wyjaśniła, że nieprawidłowe ustalenie wysokości świadczeń emerytalno-rentowych może wynikać zarówno z przyczyn leżących po stronie ZUS, np. na skutek błędnego wprowadzenia do systemu informatycznego okresu zatrudnienia lub osiąganego wynagrodzenia, jak również z przyczyn leżących po stronie świadczeniobiorcy, np. w przypadku celowego wprowadzenia ZUS w błąd przez przedłożenie dowodów, które nie są zgodne ze stanem faktycznym sprawy – dodał wiceminister rodziny.

Co ważne, w przypadku zaniżonej emerytury, ZUS wypłaci wyrównanie, ale tylko za ostatnie trzy lata.

Zobacz poniżej galerię: Oszuści wyłudzili od emerytów ponad 100 tys. zł

"Pracownica" ZUS oszukała 81-latkę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE