Tysiąc miejskich mieszkań ogrzewanych przez "kopciuchy". Warszawa wymienia piece

2021-01-25 16:19
Instalacja centralnego ogrzewania w jednym z przyłączonych budynków komunalnych
Autor: fot. UM Warszawa

Jeszcze tysiąc mieszkań komunalnych w stolicy jest ogrzewanych przy pomocy tzw. kopciuchów. Miasto zapowiada, że sprowadzi tę liczbę do zera w 2022 roku. Tymczasem aktywiści zwracają uwagę, że trzeba jeszcze mocniej zachęcać do zmiany pieca prywatnych właścicieli.

ESKA XD #014

Zostało tysiąc "kopciuchów"

- Mimo pandemii koronawirusa i trudnej sytuacji budżetu miasta, nie zmieniamy planów remontowych w budynkach z mieszkaniami komunalnymi. To jeden z naszych priorytetów podnoszenia standardu życia w mieście – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Czytaj także: Odpadające tynki, zniszczone elewacje. Teraz tablice ostrzegawcze. Co dalej z Mariensztatem?

Jak mówi rzecznik ratusza Karolina Gałecka w ostatnich dwóch latach proces pożegnania z kopciuchami przyspieszył. - W latach 2010-2020 uruchomiono centralne ogrzewanie i ciepłą wodę w 285 budynkach z ponad 5,2 tys. mieszkaniami komunalnymi - mówi.

Według danych ratusza pozostało jeszcze tysiąc miejskich lokali, które są ogrzewane przez tzw. kopciuchy. Budynki zyskują ogrzewanie z miejskiej sieci lub nowe piece.

- Najwięcej przyłączeń budynków komunalnych do sieci ciepłowniczej jest na Pradze-Północ oraz Pradze-Południe. Jest to część programu rewitalizacji dla tej części Warszawy – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Piotr Siergiej z "Warszawy bez smogu" mówi, że przyspieszyć z wymianą pieca muszą przede wszystkim właściciele prywatnych domów. Za dwa lata używanie starych pieców na Mazowszu będzie nielegalne.

Na modernizację kotłowni można otrzymać zarówno miejską, jak i rządową dopłatę.

Warszawa w liczbach. Jak dobrze znasz stolicę?

Pytanie 1 z 6
W którym wieku Warszawa została założona?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE