Spacerowa Warszawa

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Z dróg

Tuż po majówce ul. Spacerowa zostanie zamknięta. Ogromne utrudnienia i liczne objazdy

2023-04-30 16:22

Po majówce, w nocy z 4 na 5 maja ul. Spacerowa zostanie zamknięta dla ruchu samochodów. Utrudnienia czekają więc również komunikację miejską, pieszych oraz rowerzystów. Jakie objazdy i zmiany ogłoszono?

Stołeczny ratusz poinformował, że po majówce, w nocy z 4 na 5 maja, rozpocznie się przebudowa ciepłociągu pod Spacerową. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu. Wykonawca, firma Budimex, wraz z Tramwajami Warszawskimi, miejskimi drogowcami i Zarządem Transportu Miejskiego przygotował plan objazdów.

Czytaj również: Nowe tanie linie lotnicze na Lotnisku Chopina. Zabiorą pasażerów do uwielbianego przez Polaków kraju

Ulica Spacerowa zostanie zamknięta

Pod jezdnią i chodnikami na całej długości ul. Spacerowej i Goworka trzeba przebudować dwa ciepłociągi – każdy o średnicy jednego metra. To główna magistrala zaopatrująca w ciepło tę część Mokotowa. Głębokość wykopów podczas robót będzie sięgała nawet sześciu metrów. Wykonawca ma bardzo mało czasu na wykonanie tych prace. Może je przeprowadzić jedynie poza sezonem grzewczym, czyli od 15 maja do 31 sierpnia.

Od nocy z czwartku na piątek, z 4 na 5 maja, zamknięte będą obie jezdnie ulic Spacerowej i Goworka – na odcinku od Puławskiej do Belwederskiej. Nie będzie można skręcić z Puławskiej na dół ani pojechać pod górę – z Belwederskiej i Gagarina.

Objazdy będą prowadziły ulicami Belwederską, Chełmską i Dolną lub Idzikowskiego. Połączenie ze Spacerową stracą ulice Klonowa, Słoneczna i Zajączkowska. Aby ułatwić dojazd do budynków położonych przy parku Morskie Oko, na ulicach Grottgera i Pogodnej zostaną wprowadzone dwa kierunki ruchu. Z tego powodu na tych ulicach ograniczone zostanie parkowanie. Także z ulicy Chocimskiej nie będzie można wyjechać na Goworka, dlatego na odcinku od Olszewskiej do placu budowy również będzie obowiązywał ruch dwukierunkowy.

Zmiany będą dotyczyły także ulicy Puławskiej. Kierowcy indywidualni nadal będą jeździli w obu kierunkach jezdnią zachodnią, ale zmieni się na niej organizacja ruchu. Dzięki temu powrót na Mokotów nadal będzie możliwy dwoma pasami – z zachodniej jezdni ulicy Puławskiej tymczasowo zniknie buspas. Do centrum pozostanie jeden pas. Tak jak obecnie, jadący z południa przejadą na drugą jezdnię przy ulicy Willowej, a na właściwą nitkę wrócą przed skrzyżowaniem z ulicą Boya-Żeleńskiego.

Czytaj również: Na placu w centrum Warszawy stanie dwumetrowe jajo. Prace już trwają

Utrudnienia dla komunikacji miejskiej

Autobusom umożliwiony zostanie przejazd przez plac budowy – wschodnią jezdnią ulicy Puławskiej. Powstanie tu specjalny pas, którym autobusy sześciu linii (Z-4, 138, 222, 501, 519, 522) pojadą aż do placu Unii Lubelskiej. Buspasy zostaną wytyczone także na ulicach Bagatela (w stronę placu Unii Lubelskiej) i Boya-Żeleńskiego (w kierunku placu Unii Lubelskiej).

Z zamknięciem Spacerowej będą wiązały się także zmiany tras autobusów. Część z nich będzie kursowała specjalnym pasem na wschodniej jezdni Puławskiej do placu Unii Lubelskiej, a dalej ulicą Boya-Żeleńskiego. Inne zostaną skierowane na objazd ulicami Bagatela i Belwederską.

  • 119: Rakowiecka-Sanktuarium – … – Rakowiecka – Puławska – Dolna – Chełmska (powrót: Dolna – Puławska – Madalińskiego – al. Niepodległości) – … – Wiśniowa Góra;
  • 131: Dw. Centralny, Stare Bemowo/Fort Radiowo, Spartańska – … – Waryńskiego – Boya-Żeleńskiego – pl. Unii Lubelskiej – Bagatela – Belwederska – Gagarina – … – Sadyba/Wilanów;
  • 138: Bokserska – … – Puławska – pl. Unii Lubelskiej – Boya-Żeleńskiego – Waryńskiego (powrót: Waryńskiego – Puławska) – … – Utrata;167, 168: Stare Bemowo/Fort Radiowo, Spartańska – … – Waryńskiego – Boya-Żeleńskiego – pl. Unii Lubelskiej – Bagatela – Belwederska – Gagarina – … – Siekierki-Sanktuarium, Witolin;
  • 222: Spartańska – … – Puławska – pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska (powrót Boya-Żeleńskiego – Waryńskiego) – … – Bielańska; 501, 519, 522: Dw. Centralny – … – Waryńskiego – Boya-Żeleńskiego – pl. Unii Lubelskiej – Bagatela – Belwederska (powrót: Dolna – Puławska – pl. Unii Lubelskiej – Boya-Żeleńskiego - Waryńskiego) – … – Stegny, Powsin-Park Kultury/Wilanów, Branickiego;
  • Z-4: Dworkowa – … – Puławska – pl. Unii Lubelskiej – Boya-Żeleńskiego – Waryńskiego (powrót: Waryńskiego – Puławska) – … – Pl. Konstytucji.

Czytaj również: Centrum handlowe pod Warszawą w rozbudowie. Powstaną nowe sklepy znanych marek

Utrudnienia dla pieszych i rowerzystów

Utrudnienia czekają także pieszych. Odcinki chodników na ul. Goworka i Spacerowej – po obu stronach ulic – będą niedostępne. Piesi nie przejdą wzdłuż jezdni po stronie parku Morskie Oko – od ulicy Chocimskiej aż do Belwederskiej. Tablice informacyjne będą ich kierowały do ulicy Grottgera i dalej - przez park Morskie Oko – do ulic Słonecznej i Chocimskiej.

Po drugiej stronie Spacerowej osoby idące z Belwederskiej będą musiały korzystać z chodnika przy drodze łączącej tę ulicę ze Spacerową (za hotelem). Następnie chodnikiem równoległym do jezdni dojdą do budynków numer 18, 20 i 20a. Dalej, aż do ulicy Klonowej, nie będzie przejścia. Natomiast na wysokości drogi wewnętrznej – przy budynku 10 – powstanie przejście przez jezdnię na drugą stronę ulicy, do parku.

Rowerzyści powinni pamiętać, że nieczynny jest pas zarezerwowany dla nich na ulicy Spacerowej. Aby dojechać do Puławskiej, powinni kierować się ulicami Belwederską i Bagatela.

Zobacz, jak wygląda instalacja artystyczna "Pisklę", która stanie na pl. Pięciu Rogów:

Tu odbudują Pałac Saski! Wykopaliska na pl. Piłsudskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE