Trzaskowski pogratulował wygranej Dudzie. Co powiedział prezydent Warszawy? [WYBORY 2020]

2020-07-13 14:36 STAN
Rafał Trzaskowski wrócił do Ratusza
Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Rafał Trzaskowski wrócił do Ratusza

Wybory prezydenckie 2020. Znane są już dane z 99,98 proc. obwodów. Zebrane dane wskazują na zwycięstwo Andrzeja Dudy. W związku z tym jego konkurent, Rafał Trzaskowski, zdecydował się pogratulować zwycięstwa obecnemu prezydentowi Polski. Co napisał prezydent Warszawy? Dowiesz się więcej na ESKA Warszawa.

Wybory prezydenckie 2020: Kto wygrał?

Wszystko wskazuje na to, że Andrzej Duda pokonał Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich 2020. W niedzielę o godzinie 21.00 znane były wyniki sondażu exit poll Ipsos. Wówczas różnica głosów była tak minimalna, że nie było możliwości, by jednoznacznie stwierdzić zwycięstwo jednego kandydata. Pierwsze sondaże wskazywały 50,4 proc. głosów dla Andrzeja Dudy i 49,6 proc. głosów dla Rafał Trzaskowskiego. Różnica poparcia między dwoma kandydatami wynosiła 0,8 punktu procentowego, a margines błędu wynosi 2 punkty procentowe. To właśnie dlatego nie poznaliśmy od razu nazwiska prezydenta.

Czytaj także: Late poll: Zwiększa się przewaga Dudy nad Trzaskowskim. Ile głosów zdobyli kandydaci?

Po północy znane były wyniki sondażu late poll. Według nich przewaga Dudy nad Trzaskowskim wzorsła (A. Duda - 51 proc., R. Trzaskowski - 49 proc.). Jeszcze dokładniejsze sondaże, bo obejmujące 90 proc. komisji wyborczych wskazywały na jeszcze większą przewagę obecnego prezydenta. Rano odbyła się także konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Według najnowszych danych z 99,98 proc. obwodów wyniki są następujące:

  • Andrzej Duda - 51,12 proc.
  • Rafał Trzaskowski - 48,88 proc.

Czytaj także: Jak głosowali Polacy za granicą? Kto zwyciężył w drugiej turze? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020]

Trzaskowski gratuluje Dudzie

Już wczoraj po 21.00 Andrzej Duda ogłosił swoje zwyciestwo. Zaprosił też Rafała Trzaskowskiego do pałacu, by "uścisnąć sobie dłonie". Rafał Trzaskowski odmówił i podkreślił, że może dojść do takiego spotkania, gdy będą znane wyniki wyborów. Dziś, gdy większość głosów została zliczona, prezydent stolicy pogratulował zwycięstwa Dudzie.

- Gratuluję wygranej Andrzejowi Dudzie. Oby ta kadencja była rzeczywiście inna - napisał na twitterze Trzaskowski.

O godz. 16.00 w Sejmie ma się odbyć wystąpienie Rafała Trzaskowskiego.

Politolog, dr hab. Tomasz Słomka: Społeczeństwo pokazało, że nie godzi się na pewne działania PiS