Trzaskowski krytykuje rozporządzenie rządu. Kto ma liczyć osoby w autobusie?

2020-03-25 18:45
Apel m.st.Warszawy do rządu
Autor: um.warszawa Apel m.st.Warszawy do rządu

Kto ma kontrolować liczbę pasażerów? Na jakich zasadach ma się to odbywać? Jak ma być to egzekwowane? Odpowiedzi na te pytania w rozporządzeniu stołeczni urzędnicy nie znaleźli. Z prośbą o wyjaśnienie tych kwestii prezydent Warszawy zwrócił się do rządu dziś podczas briefingu prasowego.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał specjalny briefing, podczas którego odniósł się do nowego rozporządzenia rządu, które zaostrza zasady poruszania się po mieście. Weszło już w życie, ale według włodarza stolicy nie zawiera odpowiedzi na kluczowe pytania. Chodzi m.in. o komunikację miejską. Bo według nowych zasad liczba pasażerów ma odpowiadać połowie miejsc siedzących w każdym środku transportu. - W rozporządzeniu natomiast nie ma odpowiedzi na pytanie, kto miałby to kontrolować. Kierowcy? - zapytał się Rafał Trzaskowski i zaapelował do rządu o uregulowanie tej kwestii. Zapewnił też, że mimo wszystko komunikacja w stolicy działa sprawnie. Od kilku dni obowiązuje sobotni rozkład jazdy, bo jak twierdzi ratusz jest problem z obsadą kadrową, a niektórzy kierowcy w tym trudnym czasie, kiedy szkoły są zamknięte, również muszą opiekować się dziećmi. Stąd decyzja o sobotnim rozkładzie jazdy, która spotkała się z burzliwą reakcją internautów w mediach społecznościowych. W sieci zaczęły pojawiać się zdjęcia zatłoczonych autobusów, a takie skupiska w czasach epidemii koronawirusa są niebezpieczne. Ratusz ze swojej strony szybko zareagował i zwiększył liczbę autobusów na najbardziej obciążonych liniach, o których pisali mieszkańcy stolicy. Po tym zamieszaniu  na warszawskie ulice wyjechało 1400 dodatkowych autobusów, a ratusz trzyma rękę na pulsie i obserwuje sytuacje w Warszawie. Uruchomił w tym celu 23 punkty obserwacyjne.

KoronawirusRaport: Warszawa 25.03 - komunikacja miejska
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE