Marsz Niepodległości

i

Autor: ARTUR HOJNY / SE Marsz Niepodległości

Trzaskowski: będziemy bardzo uważnie przyglądać się Marszowi Niepodległości

Będziemy się bardzo uważnie przyglądać temu, co będzie się działo na ulicach Warszawy. Pamiętacie państwo, że Warszawa była dewastowana, były takie lata. Moja presja na narodowców doprowadziła do tego, że mniej było incydentów. Mam nadzieję, że tym razem również bez takich incydentów się obejdzie - mówił o Marszu Niepodległości prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

W czasie czwartkowego spotkania z mediami prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odniósł się do planowanego na 11 listopada Marszu Niepodległości.

Marsz Niepodległości 2022

- Będziemy się bardzo uważnie, jak co roku, przyglądać temu, co będzie się działo na ulicach Warszawy. Pamiętacie państwo, że Warszawa była dewastowana, były takie lata. Myślę, że moja presja na narodowców doprowadziła do tego, że mniej było incydentów. Mam nadzieję, że tym razem również bez takich incydentów się obejdzie. Natomiast, jeżeli zauważymy symbole faszystowskie i hasła oczywiście będziemy natychmiast wnioskować o rozwiązanie manifestacji. Mam także nadzieję, że będzie tak jak rok temu, że będzie relatywnie spokojnie, a nie jak parę lat temu, kiedy Warszawa była niszczona - powiedział Rafał Trzaskowski.

W październiku br. Sąd Najwyższy uchylił postanowienia Sądu Okręgowego i Sądu Apelacyjnego, które na wniosek prezydenta Warszawy uchyliły decyzję wojewody mazowieckiego o cykliczności Marszu Niepodległości. Po tych decyzjach skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego złożył Prokurator Generalny argumentując, że doszło do ograniczenia wolności zgromadzeń gwarantowanej w art. 57 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Marsz Niepodległości to największa patriotyczna manifestacja w Polsce. Od 2011 r. jest organizowana przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, którego prezesem jest Robert Bąkiewicz. Na wydarzenie przyjeżdżają ludzie z całej Polski, żeby wspólnie manifestować radość z odzyskanej w 1918 r. niepodległości i z biało-czerwonymi flagami maszerować ulicami Warszawy.

W poprzednich latach dochodziło do prowokacji i starć z policją. W 2021 roku marsz przebiegł bez zakłóceń.

Warszawa szykuje się na Marsz Niepodległości. Gigantyczne siły
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE