Spacerowa

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS

Z Warszawy

Trwa budowa tramwaju do Wilanowa. Drogowcy otworzą dwie ulice, ale jest haczyk

2023-11-20 21:22

Budowa tramwaju do Wilanowa spowodowała, że w Warszawie przybyło uciążliwych często utrudnień. Już wkrótce, na przełomie listopada i grudnia drogowcy otworzą ulice Goworka oraz Spacerową. Jest jednak haczyk - początkowo pojadą nimi jedynie autobusy komunikacji miejskiej. Kiedy na trasy wrócą indywidualni kierowcy?

- Zdecydowaliśmy, że ta relacja będzie otwierana z pierwszeństwem dla transportu publicznego. W pierwszym etapie, gdy dostępna będzie tylko jedna, wschodnia jezdnia ulic Spacerowej i Goworka, będzie dostępna tylko dla komunikacji autobusowej - przekazał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami.

Dodał, że taka organizacja ruchu będzie obowiązywała przez miesiąc, a później, po otwarciu ulicy Gagarina otwarta zostanie już cała relacja dla komunikacji autobusowej i ruchu indywidualnego. Wyjaśnił, że do momentu otwarcia ulicy Gagarina nadal będą funkcjonowały objazdy komunikacji miejskiej ulicami Sułkowicką i Nabielaka.

Zmiany na ul. Spacerowej i Goworka

- Taki powód organizacji ruchu jest związany z tym, że korytarz ulicy Sobieskiego i dalej Spacerowej i Goworka obsługuje komunikacją autobusową olbrzymie potoki pasażerskie. Dla przykładu na przystanku Dolna mamy ok. 14-15 tys. wejść do transportu zbiorowego. To jest ilość porównywalna z jedną stacją metra, jak np. Imielin. Poza tym dopóki nie jest otwarta ulica Gagarina, to ciężko by było wprowadzać tu ruch autobusowy z ruchem indywidualnym, bo spowodowałoby to zbyt duże natężenie pojazdów - wyjaśnił.

Dyrektor Biura Zarządzania Ruchem Drogowym Tamas Dombi zaznaczył, że już dzisiaj na odcinku Belwederskiej pomiędzy Gagarina a Chełmską występują bardzo duże utrudnienia, dlatego też skrzyżowanie Dolna, Chełmska, Belwederska, Sobieskiego jest skrzyżowaniem krytycznym ze wszystkich stron.

- Dopóki nie będzie otwartego wlotu ulicy Gagarina, to dopychanie na tym odcinku jeszcze ruchu ze Spacerowej to by oznaczało całkowity paraliż - stałaby Spacerowa i Puławska. W tej chwili objazd komunikacji Sułkowicką i Nabielaka dociąża dokładnie ten odcinek. W związku z tym, jak otworzymy ulicę Gagarina, stworzą się nam nowe możliwości. Zdejmiemy objazdy z tych małych uliczek, a po drugie ruch od strony centrum skierujemy do Gagarina i do Wisłostrady, czyli odciążymy, przynajmniej częściowo, ten najbardziej obciążony odcinek - wyjaśnił.

Prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski przekazał, że mniej więcej na przełomie listopada i grudnia nastąpi udrożnienie docelowej geometrii wschodniego pasa ulic Goworka i Spacerowej. - Będzie przeznaczony do jazdy z góry w dół - dodał.

Zaznaczył, że do końca roku powinna zostać otwarta dla ruchu ulica Gagarina, a w zasadzie jej północna jezdnia. - I wprowadzony pełen przelot od ulicy Rakowieckiej i Puławskiej, aż do Czerniakowskiej - podkreślił.

Wyjaśnił, że od nowego roku na skrzyżowaniu: Spacerowa, Gagarina, Belwederska zostaną uruchomione trzy relacje: północ-południe, wschód-zachód i skręty. - Nie będzie możliwości korzystania z jezdni zachodniej ulicy Spacerowej, którą chcemy wraz ze ścieżkami rowerowymi dokończyć wiosną - dodał.

- Gorsza informacja jest taka, że rozpoczną się prace na skrzyżowaniu Chełmska/Dolna i związane z tym zmiany w ruchu. Budowa wkracza w etap przekładania instalacji i budowy torowiska. Nastąpi to dopiero po tym, jak udrożniona zostanie relacja wschód-zachód na ciągu Spacerowa-Goworka - wyjaśnił Bartelski.

Pierwotny termin otwarcia ciągu ulic Spacerowa i Goworka przewidziany był na wrzesień.

Restauracja Baszta w Warszawie - zobacz zdjęcia:

Zniknęły z ulic Warszawy 10 lat temu. Kultowe Ikarusy powróciły!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE