Tragiczna sytuacja warszawskich szpitali. Dyrektorzy apelują do wojewody o pilne działania

2020-10-16 16:36 STAN
Dramatyczna sytuacja w warszawskich szpitalach
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Dramatyczna sytuacja w warszawskich szpitalach

Konieczność przygotowywania łóżek covidowych kosztem np. internistycznych, brak jasnych procedur, problemy kadrowe i brak leków – to tylko niektóre z problemów warszawskich szpitali w dobie pandemii. Sytuacja jest coraz poważniejsza i wymaga natychmiastowych działań. Czego domagają się dyrektorzy szpitali? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Trener personalny o zamknięciu branży fitness: "Od jutra nie zarabiam"

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jakie są problemy warszawskich szpitali?

Wśród najczęściej wymienianych przez dyrektorów szpitali pojawiają się: 

  • brak miejsc dedykowanych pacjentom covidowym,
  • zmniejszona liczba personelu medycznego.

Dyrektorzy szpitali podkreślali, że wydzielenie personelu na potrzeby oddziałów covidowych jest nierealne, bo załogi pracują i tak w mocno okrojonych składach. Wielu pracowników przebywa bowiem na kwarantannie lub izolacji z powodu koronawirusa, którego źródło zakażenia było poza szpitalem.

– Kraj nie przygotował się na pandemię. Nie ma lekarzy, odczynników i lekarstw. Uważam, że przy dużych szpitalach powinno się budować hale, a nie jak w Lombardii – rozsiewać pacjentów covidowych po małych szpitalach – powiedział Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

Czytaj także: Pacjentów przyjmują... w toalecie. Klimat jak z filmu Barei w jednej z przychodni

Brakuje lekarzy w warszawskich szpitalach

– Na szpitalu zakaźnym leży obowiązek zorganizowania izolatorium i zapewnienie mu personelu medycznego. Przy takich brakach kadrowych mam ogromny problem z wydzieleniem dodatkowej załogi – dodała Agnieszka Kujawska-Misiąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Coraz więcej miejsc dla pacjentów covidowych?

Dyrektorzy placówek widzą również duże zagrożenie w wyłączaniu części oddziałów na rzecz łóżek cowidowych. – Zostaliśmy zobowiązani przez wojewodę do stworzenia kolejnych 48 miejsc do leczenia pacjentów z covidem, poprzez wyłączenie naszego oddziału internistycznego z normalnego funkcjonowania. Do tej pory udało się nam wydzielić 18 miejsc na oddziale obserwacyjno-zakaźnym. Nie da się stworzyć bezpiecznych warunków pracy dla personelu w kilka dni. Pojawia się tez pytanie najważniejsze – co zrobić z pacjentami internistycznymi. Do jakich szpitali maja trafić? Niestety, do tej pory nie otrzymaliśmy od służb wojewody odpowiedzi na to pytanie – podkreśla dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie Andrzej Kamasa.

Czytaj także: Jak osoby otyłe przechodzą COVID-19? Lekarze i naukowcy alarmują!

Ile jest zakażeń w Polsce?

Od początku pandemii na Mazowszu potwierdzono ponad 21 tys. zakażeń koronawirusem. Tylko w ostatniej dobie - 911. W całej Polsce odnotowano 157 608 zakażeń. 3 440 osób zmarło.