To jedyne takie miejsce w Polsce! Klientów obsługują... niewidomi kelnerzy!

2020-11-30 21:23 STAN
Fabryka dobroci: Kup produkty na święta i wesprzyj osoby z niepełnosprawnościami
Autor: archiwum prywatne Fabryka dobroci: Kup produkty na święta i wesprzyj osoby z niepełnosprawnościami

Wcześniej zatrudniali niewidomych w restauracji, teraz, gdy lokal jest zamknięty,osoby z niepełnosprawnościami pomagają przygotować posiłki dla potrzebujących. Chodzi o Fundację Pomocy Rodzinie "Człowiek w Potrzebie", która ruszyła z drugą edycją akcji "Posiłki Kryzysowe". Ale kończą się im fundusze...

Miejsce dla bezdomnych w klubowym warszawskim zagłębiu

Posiłki Kryzysowe Lockdown II

Pierwsza edycja akcji rozpoczęła się na początku pandemii. Posiłki otrzymywało wtedy około 160 osób. - W tej chwili już zostało nam środków tylko dla 50 osób i tylko wtorek, czwartek i sobota wywozimy te obiady. Za dwa tygodnie pewnie te środki już zupełnie się skończą - mówi prezes zarządu fundacji, Anna Bocheńska-Wiatr.

Czytaj także: Przebiegnie maraton, by zebrać pieniądze dla bezdomnych! Dołącz do zbiórki

W przygotowywaniu posiłków pomagają m.in. osoby niewidome czy niedowidzące, które do tej pory pracowały w restauracji Different. - Teraz robimy kopytka, one będą wykorzystane właśnie na te kryzysowe posiłki. Czyli trafią do osób, które przez pandemię znalazły się w trudnej sytuacji. No i dzielimy się naszą pracą właśnie z tymi osobami - mówi Beata, kelnerka z restauracji Different.

Catering dietetyczny, Fabryka Dobroci i restauracja

Posiłki kryzysowe to zaledwie jeden z projektów prowadzonych przez Fundację Pomocy Rodzinie "Człowiek w Potrzebie". Oprócz tego działają m.in.:

  • Different - restauracja w ciemności, jedyna w Polsce obsługiwanej przez niewidomych kelnerów. Jest to unikatowe przedsiębiorstwo ekonomii społecznej, którego celem jest generowanie zysków na cele charytatywne. To 21 miejsc pracy, w tym 17 dla osób niepełnosprawnych, które nigdzie indziej szybko pracy nie znajdą.  Całości zysków restauracji jest przeznaczana na cele statutowe fundacji.
  • Be|different -  diety pudełkowe w całej Polsce. Zysk ze sprzedaży w całości trafia na konto fundacji, 
  • Manufaktura dobroci – produkowane przez fundacje powidła i tłoczone soki z ekologicznych owoców.

Wymienione wyżej projekty pomagają zapewnić fundusze na działania Fundacji Pomocy Rodzinie "Człowiek w Potrzebie" - w tej chwili głównym projektem organizacji są posiłki kryzysowe.

Wspieramy Warszawskie Miejscówki!

Radio ESKA wspiera lokalne miejscówki. W ten sposób chcemy pomóc ulubionym kawiarniom, fabrykom czy rzemieślnikom, którzy przez pandemię koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Znacie miejsce, które z powodu pandemii musiało ograniczyć swoją działalność? A może jesteś właścicielem biznesu, który walczy o przetrwanie? Koniecznie daj nam znać na redakcja@eska.pl! >>TUTAJ<< znajdziesz miejsca, o których już mówiliśmy!