Marsz 4 czerwca w Warszawie. Trasa, godzina, zmiany w komunikacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć

i

Autor: Marcin Wziontek/Super Express

WYDARZENIA

Tłumy na ulicach Warszawy! Wystartował marsz opozycji!

2023-06-04 11:35

Zgodnie z zapowiedziami o godz. 12.00 w Warszawie rozpoczął się wielki marsz opozycji. Od samego rana do stolicy zjeżdżały setki autokarów oraz obywateli. Według wstępnych zapowiedzi na ulicach stolicy pojawić się miało nawet kilkaset tysięcy osób. Jednak jak na razie nie znamy dokładnej liczby uczestników. Dlaczego dziś w Warszawie odbywa się marsz? Data 4 czerwca nie jest przypadkowa.

Od samego rana Warszawa zapełniała się tłumami ludzi, którzy zjeżdżali się z całej Polski na antyrządowy marsz. Ludzie zjeżdżali z różnych stron kraju - z pomorza, z gór, z zachodu i wschodu. Według organizatorów na marszu 4 czerwca pojawić miało się kilkaset tysięcy osób, a właśnie podano, że na warszawskich ulicach jest ponad pół miliona ludzi. Dlaczego Marsz odbył się 4 i czego domagali się protestujący?

Marsz 4 czerwca - data nie jest przypadkowa

Sam marsz już 15 kwietnia zapowiedział lider PO, Donald Tusk, który wówczas na Twiterze napisał: "Wzywam wszystkich na marsz w samo południe 4 czerwca w Warszawie. Przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską" — napisał na swoim profilu na Twitterze.

Sam marsz zorganizowano właśnie 4 czerwca nie przez przypadek - w tym dniu bowiem przypada rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Formalnie to Donald Tusk i Platforma Obywatelska są organizatorami marszu. Udział w nim zapowiedziało już także wielu przedstawicieli innych partii opozycyjnych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych

Jak przebiegała trasa marszu? Przemarsz odbył się na trasie: plac Na Rozdrożu – plac Trzech Krzyży – rondo de Gaulle’a – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – plac Zamkowy. Wydarzenie zakończyło się o godz. 18:00.

Marsz 4 czerwca w Warszawie - dlaczego się odbył? Kto wziął w nim udział?

- Marsz 4 czerwca, który zaproponował Donald Tusk, będzie przede wszystkim marszem wszystkich tych, którzy nie chcą akceptować obecnego stanu rzeczy. Kiedy to w obliczu agresji Rosji na Ukrainę oraz kryzysowej sytuacji gospodarczej ma miejsce marnotrawstwo miliardów euro z powodu przepychanek wewnątrz rządu - zaznaczył w rozmowie z PAP europoseł PO Andrzej Halicki.

Uczestnicy zebrali się przy placu Na Rozdrożu, gdzie umiejscowiona jest podwyższona platforma dla liderów marszu. W marszu biorą udział liderzy wszystkich głównych ugrupowań opozycyjnych. Na Placu na Rozdrożu można było zauważyć m.in. Donalda Tuska i innych liderów Koalicji Obywatelskiej, a także Władysława Kosiniaka-Kamysza, Szymona Hołownię, Włodzimierza Czarzastego, Adriana Zandberga.

Na marszu obecni byli m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski czy były prezydent Lech Wałęsa. Wśród uczestników marszu widoczne były transparenty z hasłami m.in. "Abrakadabra niech zniknie pisowska makabra", "Mam marzenie - Polska wolna od PiS", "Kaczor lizodup Putina", czy "Nie chcę żyć w świecie z książek Orwella". Część uczestników ma również T-shirty z hasłem "KONSTYTUCJA".

Uczestnicy marszu mieli polskie i unijne flagi; pojawiły się też transparenty z ośmioma gwiazdkami.

Jak wyglądał marsz? Zobacz w naszej galerii!

Źródło: Tłumy na ulicach Warszawy! Trwa marsz 4 czerwca! [ZDJĘCIA]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE