Testy na koronawirusa dla objętych kwarantanną - tylko tych z samochodem? Gdzie znajdują się mobilne punkty pobrań?

2020-05-11 8:08 STAN
mobilny punkt wykonywania testów na obecność koronawirusa
Autor: Alina Makarczuk mobilny punkt wykonywania testów na obecność koronawirusa

Od 11 maja osoby, które przebywają na kwarantannie mogą zrobić test na koronawirusa. Będzie to możliwe w 12. dniu kwarantanny. Próbki do testów będą pobierane w mobilnych punktach, czyli bez wychodzenia z samochodu. Gdzie w Warszawie znajdują się takie punkty? Co z osobami, które nie mają samochodu? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

Testy na koronawirusa dla osób na kwarantannie

Osoby, które są w 12. dniu kwarantanny od dziś mogą zrobić test na koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia uruchomiło mobilne punkty pobrań - łącznie w całej Polsce pojawi się ich 145. Jak informuje ministerstwo, należy jednak spełnić jeden warunek - mieć własny samochód umożliwiający przemieszczanie się bez kontaktu z innymi osobami.

Testy tylko dla osób, które mają samochód?

Ministerstwo informuje wprost, że warunkiem wykonania testu w mobilnym punkcie pobrań jest posiadanie własnego auta. Chodzi o zachowanie odpowiednich środków ostrożności i unikania kontaktu z innymi osobami. Nie oznacza to jednak, że osoby, które nie mają prawa jazdy czy samochodu nie będą mogły wykonać testów. Osoby, które nie mogą dotrzeć do punktu pobrań, mogą skontaktować się z sanepidem. Pracownicy mają możliwość umówienia pacjenta na pobranie wymazu w miejscu odbywania kwarantanny.

Mobilny punkt do robienia testów na koronawirusa

Test na koronawirusa - jak się przygotować?

Przed badaniem należy przygotować:

  • dokument ze zdjęciem,
  •  numer PESEL.

O wyniku badania zostaniemy poinformowani przez laboratorium. Wyniki będą także dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

Czytaj także: Darmowe testy na koronawirusa dla medyków! Mobilny punkt powstał na Ursynowie [WIDEO]

- W przypadku dodatniego wyniku, skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępuj zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłoś się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym. W przypadku ujemnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić Cię z kwarantanny - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Mobilny punkt pobrań - gdzie się znajduje?

Łącznie w Polsce powstało 145 mobilnych punktów pobrań. Ich dokładne lokalizacje znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia. >>TUTAJ<< znajdziesz szczegółowe informacje, a także interaktywną mapę, na której zaznaczono miejsca, w których można zrobić test.