Tęczowy Piątek 30.10.2020 r.

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Tęczowy Piątek 30.10.2020 r.

Tęczowy piątek 30.10.2020. Jak szkoły wspierają uczniów LGBT+?

2020-10-29 20:16

30 października w całej Polsce odbędzie się Tęczowy Piątek. To akcja zainicjowana przez Kampanię Przeciwko Homofobii. Wydarzenie jest cykliczne, a jego celem jest m.in. okazanie wsparcia uczniom LGBT+. Jak świętują szkoły? Jak wziąć udział w Tęczowym Piątku? Dowiesz się więcej czytając ESKA Warszawa.

Manifestacja LGBT w Poznaniu

Tęczowy Piątek 30.10.2020. Jak wziąć w nim udział?

Tęczowy Piątek to akcja, która odbywa się w ostatni piątek października. Ma wspierać młodzież LGBT+ i przeciwdziałać dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. W wydarzeniu biorą udział szkoły, ale ze względu na naukę zdalną może być to utrudnione.

Głos ws. tęczowego piątku zabrał m.in. prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

- 30 października, już po raz piąty, w Warszawie i w całej Polsce odbędzie się tzw. Tęczowy Piątek. To inicjatywa skierowana do młodzieży, mająca na celu przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na tożsamość czy orientację seksualną. Wszystkim, którzy zamierzają robić w związku z tym cyklicznym wydarzeniem edukacyjnym polityczną awanturę, chciałbym przypomnieć kilka istotnych kwestii.Po pierwsze, treści przekazywane podczas Tęczowego Piątku są zgodne z podstawami programowymi nauczania w Polsce („Szkoła dba o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka”) i z prawem oświatowym („szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności”). Po drugie – tysiące dzieci i młodych ludzi w Polsce boryka się z przejawami dyskryminacji i przemocą ze względu na orientację czy tożsamość płciową. Według badań do ponad 1/3 przypadków tak motywowanej przemocy dochodzi w szkole. W czasach, gdy formalnie najważniejsi ludzie w państwie w publicznych wypowiedziach odmawiają takim osobom człowieczeństwa, niezbędne jest budowanie ich poczucia bezpieczeństwa. Taki jest cel Tęczowego Piątku – bezpieczeństwo młodych Polek i Polaków oraz świadomość, że „inny” nie znaczy „gorszy”. Za dużo tragedii wynika z tego, że w polskiej szkole za mało rozmawiamy o tolerancji i otwartości. Po trzecie w końcu – żadne dziecko, żadna szkoła, żaden rodzic nie są zmuszani do zaangażowania w tę inicjatywę. Uczestnictwo jest całkowicie dobrowolne i zależy przede wszystkim od woli kadry danej placówki oraz samej młodzieży. W przeciwieństwie do dzisiejszej władzy my nikomu nic nie nakazujemy, tylko zawsze dajemy wybór. Dlatego chciałbym wyrazić pełne wsparcie dla każdego, kto angażuje się w budowanie Polski przyjaznej dla wszystkich – czy to poprzez Tęczowy Piątek, czy przez jakąkolwiek inną inicjatywę. Budujmy wzajemną akceptację, budujmy dialog, budujmy wspólnotę. Ostatnie dni pokazują, jak bardzo nam tych wartości brakuje. Nie odbierajmy szansy na dialog, tolerancję i zrozumienie naszym dzieciom - czytamy.

Kultowe teksty rodziców, które słyszałeś nie raz! Potrafisz je dokończyć? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Wyciągnij tę łyżeczkę...

LGBT+: pytania i odpowiedzi

W związku z Tęczowym Piątkiem, Kampania Przeciwko Homofobii uruchomiła platformę, na której znajdują się pytania i odpowiedzidotyczące wątków związanych ze społecznością LGBT+, które występują w przedmiotach szkolnych, takich jak biologia, historia czy informatyka.

Czytaj także: Będzie zakaz promocji LGBT+ na studiach? Chodzi m.in. o gender studies

Tęczowy Piątek 30.10.2020. Jak dołączyć do akcji?

Żeby dołączyć do tęczowego piątku można:

  • założyć coś tęczowego,
  • użyć tęczowej nakładki w mediach społecznościowych,
  • wywiesić tęczową flagę w oknie.