Te informacje o koronawirusie nie są prawdziwe! Sprawdź, co jest fake newsem, zanim zaczniesz się martwić

2020-03-15 7:38 AGO
Fake newsy dotyczące koronawirusa
Autor: pixabay.com

Koronawirus rozprzestrzenia się bardzo szybko. Z godziny na godzinę zmienia się bilans zarażonych osób. Żeby zatrzymać tak szybki przyrost zachorowań rząd zdecydował się na podjęcie pewnych działań, m.in. na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego i jednoczesne zamknięcie galerii handlowych czy restauracji. Czy obostrzeń będzie więcej? Co jest prawdą, a co kłamstwem? Dowiesz się czytając ESKA Warszawa.

W mediach pojawia się całe mnóstwo nieprawdziwych informacji dotyczących koronawirusa. Niemal każdy, kto publikuje kontrowersyjne treści ma źródło, np. u kolegi, którego mama pracuje w rządzie lub innych znajomych. To tzw. fake newsy. Należy pamiętać, że najlepszym źródłem informacji są w tej chwili oficjalne strony rządowe lub media społecznościowe poszczególnych resortów m.in. Ministerstwa Zdrowia czy Kancelarii Premiera. Warto wsłuchiwać się także w konferencje prasowe, które są transmitowane i relacjonowane przez media. Jeśli nie chcemy zbierać informacji samodzielnie, zacznijmy słuchać zaufanej stacji radiowej, czy telewizyjnej, albo śledźmy jedną z relacji prowadzonych w internecie.

Relację prowadzoną na ESKA.pl znajdziecie >>TUTAJ<<.

Fake newsy

Zebraliśmy dla Was w jednym miejscu najbardziej popularne informacje dotyczące koronawirusa. Czy są prawdziwe?

1. Czy Warszawa zostanie zamknięta?

Na tę chwilę nie ma decyzji o zamknięciu Warszawy, a także innych miast. Te informacje dementował premier, minister zdrowia, a także prezydent Warszawy. Więcej o zamknięciu Warszawy przeczytasz >>TUTAJ<.

2. Wszystkie sklepy zostaną zamknięte i trzeba robić zapasy

To kłamstwo. Wraz z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego rząd zadecydował także o zamknięciu m.in. galerii handlowych. Wszystkie sklepy spożywcze, drogerie czy apteki wciąż pozostają otwarte. Więcej na temat zamknięcia sklepów przeczytasz >>TUTAJ<<

3. W Polsce nie zabraknie towaru

Produkujemy dużo żywności wewnątrz kraju. Granice Polski zostały zamknięte, ale transport towarów wciąż będzie możliwy.

4. Na ulice niektórych miast wprowadzono wojsko

To fake news. Wojsko nie weszło na ulice miast i w planach nie ma zamknięcia granic miast.

5. Domowe testy na obecność koronawirusa są skuteczne

Domowe testy nie są skuteczne! Jedynie testy przeprowadzone w placówkach medycznych są wiarygodne.

6.  Banki zostaną zamknięte

Banki i placówki finansowe działają. Ich praca może być ograniczona i prowadzona w innym trybie, m.in. dlatego, że część osób pracuje zdalnie, a część osób zajmuje się dziećmi, ze względu na zamknięte szkoły. Nie ma jednak obaw, by banki zostały zamknięte. Rząd zadecydował jedynie o zamknięciu galerii, pubów, restauracji, kasyn i innych miejsc rozrywki - w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

7. Wszystkie restauracje zostaną zamknięte

To prawda. Zgodnie z decyzją rządu wszystkie puby, bary, kawiarnie i restauracje są zamknięte od soboty. Lokale mogą jednak świadczyć usługi na wynos i z dowozem. Pyszne.pl już wcześniej wprowadziło specjalne środki ostrożności decydując się na dostawę bezkontaktową - po przywiezieniu jedzenia dzwonią do drzwi klienta i zostawiają paczkę pod drzwiami. Więcej na ten temat przeczytasz >>TUTAJ<<.

8.  Częstsze picie wody zwalcza koronawirusa

Fake news! Częstsze picie wody nie uchroni nas przed zarażeniem. Lekarstwem nie są też leki wzmacniające odporność. Żeby uniknąć zarażenia należy pamiętać o częstym myciu rąk i unikać dużych skupisk ludzi. M.in. dlatego zdecydowano się na odwołanie imprez masowych czy zamknięcie galerii handlowych.

9. Mężczyźni chorują ciężej

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia - wśród osób ciężko chorych jest więcej mężczyzn niż kobiet. Na tę chwilę nie przeprowadzono wystarczających badań, które wskazują dlaczego się tak dzieje.

10. Spryskiwanie ciała alkoholem uchroni nas przed koronawirusem

Na tę chwilę nie ma żadnego lekarstwa na koronawirusa. Nie ma szczepionki, nie są dostępne także leki hamujące
namnażanie się wirusa. Lekarze leczą pacjentów objawowo. Ani wódka/spirytus, ani płyny zawierające chlor, ani olej palmowy nie pomogą uniknąć zarażenia. Należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, m.in. myć ręce i unikać dużych skupisk ludzi. Dlatego m.in. odwołano imprezy masowe i zamknięto galerie handlowe.

Koronawirus: lista szpitali

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.